Κόπα Άφρικα: Με όπλο την άμυνα Νιγηρία και Νότιος Αφρική, απρόβλεπτο το Κονγκό!

Κοπα Άφρικα: Με οπλο την αμυνα Νιγηρια και Νοτιος Αφρικη, απροβλεπτο το Κονγκο!

Το Freetips247 αναλύει τους δύο ημιτελικούς για το Copa Africa.

Νιγηρία vs Νότιος Αφρική (Under)

Τέσσερις σερί νίκες, όλες με Under και μηδέν παθητικό για τη Νιγηρία του Ζοζέ Πεσέιρο που κατάφερε αθόρυβα να φτάσει αήττητη μέχρι τα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα. Οι «Σούπερ Αετοί» απέκλεισαν στα προημιτελικά την ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης Ανγκόλα (1-0) σε ένα αμφίρροπο ματς. Η Νιγηρία επικράτησε χάρη σε γκολ του Λούκμαν στο 41΄. Αρχηγός στο ματς ήταν ο Γουίλιαμ Τρόοστ-Εκόνγκ του ΠΑΟΚ. Με όπλο την άμυνα και η Νότιος Αφρική έφτασε μέχρι τους «4» της διοργάνωσης. Η «Μπαφάνα-Μπαφάνα» είναι χαρακτηριστικό πως μετά την ήττα στην πρεμιέρα με 2-0 από το Μάλι, κράτησε σε όλα τα παιχνίδια που ακολούθησαν απαραβίαστη την εστία της. Οι Νοτιοαφρικανοί απέκλεισαν στα προημιτελικά το Πράσινο Ακρωτήρι. Το ματς έληξε 0-0 στην κανονική διάρκεια, αλλά και στην παράταση, αλλά στα πέναλτι η ομάδα του Ούγκο Μπρος κατάφερε να νικήσει 2-1 έπειτα από μπαράζ άστοχων προσπαθειών! Αμφότεροι στηρίζονται στις άμυνες τους. Δύσκολα θα ρισκάρει κάποια από τις δύο ομάδες.

Ακτή Ελεφαντοστού vs Λ.Δ. Κονγκό (2-3 γκολ)

Η Ακτή Ελεφαντοστού αν και υπέστη δύο ήττες στη φάση των ομίλων από Νιγηρία (0-1) και Γουινέα Ισημερινού (0-4) κατάφερε όχι μόνο να προκριθεί με μία νίκη (2-0 την Γουινέα Μπισάου), αλλά να αποκλείσει στη συνέχεια τόσο την Σενεγάλη στα πέναλτι, όσο και την το Μάλι με 2-1 στην παράταση. Απίθανα πράγματα για τους «Ελέφαντες» που οδήγησαν το ματς στην παράταση με γκολ στο 90΄, ενώ στο 120+2 ο Ντιακιτέ πέτυχε το «χρυσό» γκολ! Στον αντίποδα το Κονγκό, έφερε τρεις ισοπαλίες στη σειρά στη φάση των ομίλων, ενώ στη φάση των «16» απέκλεισε στα πέναλτι την Αίγυπτο! Στα προημιτελικά κατάφερε να ρίξει στο καναβάτσο με το εμφατικό 3-1 την Γουινέα! Η επιπολαιότητα στην άμυνα της Ακτής σε συνδυασμό με το απρόβλεπτο παιχνίδι του Κονγκό μας οδηγούν στα 2-3 γκολ σε απόδοση 2.00.