Copa Africa: Χωρίς Σαλάχ για πρόκριση η Αίγυπτος, παίζει τα «ρέστα» της η Ακτή Ελεφαντοστού!

Copa Africa: Χωρις Σαλαχ για προκριση η Αιγυπτος, παιζει τα «ρεστα» της η Ακτη Ελεφαντοστου!

Η τριάδα του Freetips247 από την τελευταία αγωνιστική του Copa Africa, όπου τα πάντα παραμένουν ανοικτά αναφορικά με την πρόκριση.

Equatorial Guinea vs Ivory Coast (2 & Over 1.5)

Αήττητη η Γουινέα Ισημερινού που κατάφερε μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα απέναντι στη Νιγηρία (1-1), να επικρατήσει με το εμφατικό 4-2 επί της Γουινέας Μπισάου κάνοντας μεγάλο βήμα για πρόκριση. Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο ημίχρονο από το 46΄ μέχρι το 61΄ πέτυχε τρία γκολ, μετατρέποντας το 1-1 σε 4-1! Η Ακτή Ελεφαντοστού νίκησε στο ρελαντί στην πρώτη αγωνιστική την Γουινέα Μπισάου (2-0), όμως στη συνέχεια μπήκε σε περιπέτειες γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 με από τη Νιγηρία με πέναλτι που ευστόχησε ο Εκόνγκ του ΠΑΟΚ. Κομβικό το ματς. με την Γουινέα Ισημερινού για την ομάδα του Γκασέ.

Guinea Bissau vs Nigeria (2 & Over 1.5)

Μηδέν στα δύο για την Γουινέα Μπισάου που μετά το 2-0 στην πρεμιέρα από την Ακτή Ελεφαντοστού, συνετρίβη με 4-2 από την Γουινέα Ισημερινού. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 1-1, όμως μέσα σε ένα τέταρτο στην επανάληψη κατέρρευσε με συνέπεια να δεχθεί τρία γκολ. Στην αντίπερα όχθη, η Νιγηρία μετά την ισοπαλία στην πρώτη αναμέτρηση με την Γουινέα Ισημερινού βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επικρατήσει στο ντέρμπι της Ακτής Ελεφαντοστού με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Εκόνγκ και πλέον διατηρεί την τύχη της στα χέρια της.

Cape Verde vs Egypt (2)

Εκπληκτικό το Πράσινο Ακρωτήρι, καθώς μετά την επικράτηση στην πρεμιέρα με buzzer beater του Γκάρι Ροντρίγκες κόντρα στη Γκάνα (2-1), επικράτησε στη συνέχεια και της Μοζαμβίκης με 3-0 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης. H Αίγυπτος μετά την ισοπαλία (2-2) στην 1η αγωνιστική με την Μοζαμβίκη, έφερε το ίδιο σκορ και στη συνέχεια με την Γκάνα σε ένα ματς όπου βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και πλέον παίζει την πρόκριση στην αναμέτρηση με το Πράσινο Ακρωτήρι. Πλήγμα ασφαλώς συνιστά ο τραυματισμός του Μο Σαλάχ που θα λείψει από την αναμέτρηση.