Λειψία-Λεβερκούζεν: Επικίνδυνη έξοδος για τους πρωτοπόρους!

Λειψια-Λεβερκουζεν: Επικινδυνη εξοδος για τους πρωτοπορους!

H Λειψία μετά την αναπάντεχη πρώτη εντός έδρας ήττα από την Άιντραχτ θέλει να βάλει δύσκολα απέναντι στην πρωτοπόρο Λεβερκούζεν.

Στην τέταρτη θέση της Bundesliga η Λειψία που προέρχεται από την πρώτη ήττα της έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (0-1). Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Μάρκο Ρόζε δεν σκόραρε για τρίτη φορά στη σεζόν. Όλα αυτά σε ένα ματς όπου είχε 30 τελικές (!) με το παιχνίδι να κρίνεται από το 7ο λεπτό με το γκολ του Κνάουφ!

Στον αντίποδα η Λεβερκούζεν διεύρυνε το αήττητο της για 17η αγωνιστική (14-3-0), ούσα η μοναδική ομάδα στη Bundesliga που το έχει καταφέρει. Το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο, πέτυχε τρίτη νίκη στη σειρά δίχως να δεχθεί γκολ, όμως τα κατάφερε απέναντι στην Άουγκσμπουργκ (0-1) με γκολ του Παλάσιος στο 94΄!

Στο πρώτο μέρος η Λεβερκούζεν ήταν ανώτερη από την αντίπαλο της, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις όποιες καλές στιγμές δημιούργησε μπροστά από τα καρέ των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε με το παιχνίδι να μεταφέρεται στην περιοχή της Άουσμπουργκ και το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στις καθυστερήσεις.