Κόπα Αφρικα: Σφραγίζει την πρόκριση η Ακτή Ελεφαντοστού, έδειξε χαρακτήρα η Ισημερινή Γουινέα!

Κοπα Αφρικα: Σφραγιζει την προκριση η Ακτη Ελεφαντοστου, εδειξε χαρακτηρα η Ισημερινη Γουινεα!

Η τριάδα που επέλεξε το Freetips247.com από το αποψινό πρόγραμμα (18/1) του Κόπα Άφρικα.

Equatorial Guinea vs Guinea Bissau 1Χ

Η Γουινέα Ισημερινού έδειξε χαρακτήρα στην πρεμιέρα απέναντι στη Νιγηρία αποσπώντας ισοπαλία 1-1. Μάλιστα προηγήθηκε με 1-0 στο 36ο λεπτό, δίχως όμως να καταφέρει να κρατήσει για πολύ το προβάδισμα. Αν και στη συνέχεια δέχθηκε πίεση το 1-1 δεν άλλαξε και αφήνει ελπίδες για τη συνέχεια. Τιμητική ήττα στην 1η αγωνιστική της διοργάνωσης για την Γουινέα Μπισάου με 2-0 από την Ακτή Ελεφαντοστού. Η ομάδα του Μπασίρο Καντέ κατά διαστήματα έδειξε ανταγωνιστική αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι δεχόμενη γκολ στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά και στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης.

Ivory Coast vs Nigeria 1

Οι αμφιτρύωνες της Ακτής Ελεφαντοστού μπήκαν με το δεξί στο Copa Africa 2024. Στον εναρκτήριο αγώνα της διοργάνωσης, επικράτησαν άνετα της Γουινέας Μπισάου με 2-0 αποκτώντας προβάδισμα για την πρόκριση. Για τους διοργανωτές μόλις στο 4' ο Φοφανά άνοιξε το σκορ. Η Ακτή Ελεφαντοστού ουσιαστικά σφράγισε τη νίκης στο 58’, όταν ο Κρασό έκανε το 2-0. Η Νιγηρία του Ζοζέ Πεσέιρο δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην Ισημερινή Γουινέα και ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής. Οι «Super Eagles» είχαν τον έλεγχο τους αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες όμως πλήρωσε την αστοχία τους.  Κόντρα στη ροή του ματς, η Ισημερινή Γουινέα άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ του Σαλβαδόρ στο 36ο λεπτό. Στο επόμενο λεπτό, οι Νιγηριανοί ισοφάρισαν με το κοντινή κεφαλιά του Όσιμεν, μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Λούκμαν. Μετά την ανάπαυλα, ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος από τη Νιγηρία, η οποία έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με τους Νιγηριανούς να πηγαίνουν πλέον σε «τελικό» πρόκρισης απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού.

Egypt vs Ghana Under 2.5

Αγχωτική ήταν η πρεμιέρα για την Αίγυπτο απέναντι στη Μοζαμβίκη. Η ομάδα του Ρούι Βιτόρια, βρέθηκε μια ανάσα από το να χάσει το ματς, όμως ο Μοχάμεντ Σαλάχ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2).  Η Αίγυπτος μπήκε δυνατά άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με ωραίο γύρισμα και εκτέλεση του Μοχάμεντ. Μετά το γκολ, διατήρησε τον έλεγχο του ματς, έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα με τον Τρεζεγκέ να σημαδεύει το δοκάρι στο 25', όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Και αφού δε διεύρυναν το προβάδισμά τους, τιμωρήθηκαν. Μέσα σε τρία λεπτά, από το 55' ως το 58', η Μοζαμβίκη βρήκε δύο φορές δίχτυα με τους Βίτι και Μπακέ, κάνοντας την ανατροπή. Η λύτρωση τελικά ήρθε στις καθυστερήσεις με εύστοχο χτύπημα Μοχάμεντ Σαλάχ. Θύμα έκπληξης από το Πράσινο Ακρωτήρι έπεσε η Γκάνα. Ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, Γκάρι Ροντρίγκες πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 68ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 1-1 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από ασίστ του Μπένσιμολ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 35΄ και ενώ η Γκάνα έχανε με 1-0 ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ.