La Liga: Κρας-τεστ για την Χιρόνα απέναντι στους «ροχιμπλάνκος»

La Liga: Κρας-τεστ για την Χιρονα απεναντι στους «ροχιμπλανκος»

Γεωργόπουλος Ιωάννης

H τριάδα του Freetips247 από τα ματς της 19ης αγωνιστικής της La Liga από το πρόγραμμα της Τρίτης!

Celta vs Betis (2-3 γκολ)

Έπειτα από τέσσερα ματς δίχως ήττα όπου η Θέλτα είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ σε αυτό το διάστημα, ακολούθησε η ήττα με 3-2 από την Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ μέχρι το 52΄ βρέθηκε να χάνει 3-0. O Τάσος Δουβίκας που πήρε τη θέση του τιμωρημένου Άσπας μείωσε σε 3-1 με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή φτάνοντας τα τρία γκολ στην La Liga και πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 3-2 από τον Λάρσεν, όμως η Βιγιαρεάλ μπόρεσε να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα. Τέσσερις σερί ισοπαλίες και 7 διαδοχικά Under έχει φέρει η Μπέτις που έκοψε βαθμούς από την εκπληκτική φέτος Χιρόνα. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι ισοφάρισε στο 87′ με όμορφο σουτ του Πεσέλα (1-1).

Real Madrid vs Mallorca (1 & Under 3.5)

Όγδοη νίκη στα 9 τελευταία ματς για την Ρεάλ Μαδρίτης που παραμένει αήττητη σε αυτό το διάστημα με το εκτός έδρας 1-0 επί της Αλαβές. Ο Λούκας Βάθκεθ ως από μηχανής Θεός σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και σε συνδυασμό με την γκέλα της Χιρόνα η Ρεάλ έπιασε κορυφή. Αποβλήθηκε στο 54΄ ο Νάτσο και δεν υπολογίζεται. Σε καλή κατάσταση η Μαγιόρκα που διεύρυνε το αήττητο σερί της για πέμπτη αγωνιστική υπερισχύοντας με 3-2 της Οσασούνα. Οι «Νησιώτες» αν και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, μόλις στο 7ο λεπτό κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν μία πολύτιμη νίκη που τους δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Τα τέσσερα τελευταία της Μαγιόρκα εκτός έδρας ήταν Under όπου μάλιστα δεν σκόραρε.

Girona vs Atletico Madrid (G/G)

Η Χιρόνα παραμένει αήττητη εδώ και 12 αγωνιστικές, ωστόσο έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Μπέτις για τη 18η αγωνιστική, φέρνοντας ισοπαλία με σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντόβμπικ στο 39', όμως η Μπέτις κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Πετζέλα στο 88'. Η Ατλέτικο μετά το 3-3 με την Χετάφε επέστρεψε στις επιτυχίες κάμπτοντας την αντίσταση της Σεβίλλης (1-0). Σε ένα σκληρό ματς, οι ροχιμπλάνκος βρήκαν το γκολ που έψαχναν με διαγώνιο σουτ του Γιορέντε (46), όμως η αποβολή του Σογιουντσού τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι (70’) άλλαξε το σκηνικό. Οι Ανδαλουσιάνοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ.