Primera Division: Δεν σκοράρει εύκολα η Σοσιεδάδ, g/g στο Βαλένθια – Βιγιαρεάλ!

Primera Division: Δεν σκοραρει ευκολα η Σοσιεδαδ, g/g στο Βαλενθια – Βιγιαρεαλ!

H τριάδα του Freetips247 από τα ματς της 19ης αγωνιστικής της La Liga από το πρόγραμμα της Τρίτης!

Getafe vs Rayo Vallecano 1

Μόλις μια ήττα σε 12 αγωνιστικές για την Χετάφε που κατάφερε να σταθεί όρθια και απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης ισοφαρίζοντας 3-3 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων! Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το 87΄ έχανε με 3-1, όμως οι «ροχιμπλάνκος» αγωνίζονταν από το 38΄ με 10 παίκτες. Η Ράγιο Βαγιεκάνο προέρχεται από εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Βαλένθια συμπληρώνοντας τρεις αγωνιστικές όπου δεν έχει καταφέρει να βρει δίχτυα. Γενικά το παιχνίδι δεν ήταν καλό, έλειπε η ποιότητα και οι φάσεις με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Κανός να σκοράρει το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Real Sociedad vs Alaves 2-3 γκολ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ παραμένει αήττητη από τις 4 Νοεμβρίου, όταν έχασε από την Μπαρτσελόνα, ωστόσο έχει φέρει τρεις σερί 0-0! Πάντως τελευταία φορά δέχθηκε γκολ στις 2 Δεκεμβρίου! Δύο σημαντικούς βαθμούς άφησε στο Κάντιθ (0-0). Οι Βάσκοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο και ο Άλεξ Ρεμίρο χρειάστηκε να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις για να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του. Στο δεύτερο μέρος η Σοσιεδάδ ανέβασε τον αγωνιστικό της ρυθμό και είχε δοκάρι στο 59ο λεπτό, αλλά και μπόλικη ατυχία, καθώς ο Ιμανόλ χρειάστηκε να κάνει τρεις αναγκαστικές αλλαγές στη θέση του δεξιού μπακ! Τρίτη σερί ήττα για την Αλαβές που δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να σκοράρει χάνοντας με 1-0 από την Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Λουίς Γκαρθία δεν έχει βρει δίχτυα στα τέσσερα τελευταία ματς που έδωσε.

Valencia vs Villareal G/G

Επιτέλους νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές για την Βαλένθια που επιβλήθηκε με 1-0 εκτός έδρας της Ράγιο Βαγιεκάνο. Η Ράγιο Βαγεκάνο δεν σκοράρει εδώ και 410 αγωνιστικά λεπτά. Κι όταν συμβαίνει αυτό, δεν μπορείς να κερδίσεις. Η Βαλένθια κατάφερε να αφοπλίσει την ομάδα του Βαγέκας, χτύπησε την κατάλληλη στιγμή και με το 0-1 την προσπέρασε στην βαθμολογία. Ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακό, Σέρχι Κανός με ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής (61’) πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με τεράστια σημασία για τις «νυχτερίδες». Μεγάλα σκορ κάνει η Βιγιαρεάλ έχοντας φέρει 7 Over στα 8 τελευταία ματς. Το «κίτρινο υποβρύχιο» έπειτα από τρεις αγωνιστικές επιβλήθηκε με 3-2 της Θέλτα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν μόλις στο 13' με τον Πεντράθα, με τον Μαντί να κάνει το 2-0 στο 40' και τον Παρέχο γράφει το 3-0 στο 48ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι. Στο 52' ο Τάσος Δουβίκας μείωσε σε 3-1 με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή φτάνοντας τα τρία γκολ στην La Liga και πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 3-2 από τον Λάρσεν, όμως η Βιγιαρεάλ μπόρεσε να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα στη συνέχεια και πανηγύρισε στο φινάλε μία κομβική νίκη.