Premier League & Bundesliga: Θέλει να ρεφάρει η Τότεναμ, ταιριάζει στη Ντόρτμουντ η Στουτγκάρδη!

Premier League & Bundesliga: Θελει να ρεφαρει η Τοτεναμ, ταιριαζει στη Ντορτμουντ η Στουτγκαρδη!

Το Freetips247 επέλεξε μια τριάδα από τα ματς της Premier League και της Bundesliga. Η Τότεναμ θέλει να δώσει απαντήσεις μετά την συντριβή από την Τσέλσι, ενώ η αήττητη εκτός έδρας Ντόρτμουντ τα τελευταία χρόνια ξεπερνά το εμπόδιο της Στουτγκάρδης. Ευκαιρία για ξέσπασμα για την Γιουνάιτεντ.

Wolves vs Tottenham 2

Διεκόπη το αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών για την Γουλβς στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2-1). Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε το δεύτερο γκολ η ομάδα του Γκάρι Ο' Νιλ! Από 8 σερί G/G προέρχεται η Γουλβς. Από την άλλη πλευρά, η Τότεναμ προέρχεται από την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα στο τοπικό ντέρμπι με την Τσέλσι (1-4) με συνέπεια να «γκρεμιστεί» από την κορυφή της βαθμολογίας. Η Τότεναμ προηγήθηκε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς με τον Κουλουσέφσκι (7'), αλλά έφθασε να αγωνίζεται με εννιά παίκτες εξαιτίας αποβολών των Ρομέρο (33') και Ουντόζι (55'). Έτσι, οι «μπλε» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έφθασαν στη μεγάλη ανατροπή με γκολ των Πάλμερ (πέναλτι, 35') και Τζάκσον (75', 94', 99') και ανέβηκαν στην δέκατη θέση με 15 βαθμούς, 12 πίσω από την κορυφή. Τιμωρημένοι οι Ουντότζι και Ρομέρο. Έχει σκοράρει σε όλα τα εκτός έδρας ματς η Τότεναμ και μάλιστα στα περισσότερα εξ αυτών από δύο γκολ και πάνω.

Manchester United vs Luton 1 & Over

Τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Τεν Χάαγκ να παίρνει παράταση στον πάγκο των «Κόκκινων Διαβόλων» μετά το διπλό επί της Φούλαμ (0-1) χάρη σε γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μόλις δύο νίκες σε πέντε ματς στο «Ολντ Τράφορντ». Ακολούθησε νέο σοκ στο Champions League με ήττα 4-3 από την Κοπεγχάγη σε ένα ματς, όπου η Γιουνάιτεντ μέχρι το 45΄ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0!Από το 42΄ πάντως έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ράσφορντ. Στην αντίπερα όχθη, η Λούτον μπορεί να έχει σημειώσει μόλις μία νίκη, αλλά παλεύει σε κάθε ματς. Μάλιστα, κατάφερε να κόψει βαθμούς από την Λίβερπουλ σε μια αναμέτρηση όπου ισοφαρίστηκε στο 95΄! Εκτός έδρας έχει πέντε στα έξι Over.

Stuttgart vs Dortmund 2

Χάλασε το νικηφόρο σερί τριών αγωνιστικών για την Στουτγκάρδη στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις με Χόφενχαϊμ (2-3) και Χέντενχαϊμ (2-0) όπου η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες γνώρισε ισάριθμες ήττες. Στον αντίποδα, η Ντόρτμουντ έχασε καθαρά στο ντέρμπι με την Μπάγερν με το βαρύ (0-4) και υποχώρησε στην 4η θέση. Οι Βεστφαλοί ωστόσο έδειξαν χαρακτήρα αφού στη συνέχεια επικράτησαν με 2-0 της Νιούκαστλ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση. Αήττητη εκτός έδρας η Ντόρτμουντ με 4/4 G/G. Τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία ματς (4-1-0) ανεξαρτήτου έδρας για την ομάδα του Τέρζιτς απέναντι στην Στουτγκάρδη!