Ρεν – Παναθηναϊκός: «Γαλλικό κλειδί» για πρόκριση, χωρίς Μανταντά η Ρεν!

Ρεν – Παναθηναϊκος: «Γαλλικο κλειδι» για προκριση, χωρις Μανταντα η Ρεν!

Κρίσιμο ματς για τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Οι «Πράσινοι» καλούνται να φύγουν «αλώβητοι» από την Βρετάνη για να αυξήσουν τις ελπίδες για πρόκριση.

Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της παραμένει η Ρεν για πάνω από ένα ολόκληρο μήνα και βρίσκεται μόλις δύο πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από τη Νις, η οποία βρίκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Ligue 1. Στο προηγούμενο ματς στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Europa League, ο Παναθηναϊκός έπαιξε στα ίσα την γαλλική ομάδα, πλήρωσε μικρά λάθη στις λεπτομέρειες ενώ και η τύχη του γύρισε την πλάτη στην τελευταία φάση σε τρομερή διπλή ευκαιρία για να πάρει μια χρυσή ισοπαλία (1-2).

Οι «πράσινοι» δεν άξιζαν την ήττα, αλλά δέχθηκαν δύο γκολ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων, στις πρώτες υποσχόμενες ευκαιρίες της Ρεν στο 7’ με τον Γκιουρί (0-1) και στο 48’ με τον Καλιμουεντό (0-2). Το «Τριφύλλι» μείωσε στο 60’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιωαννίδη (1-2) και πίεσε μέχρι το τελευταίο λεπτό για την ισοφάριση δίχως επιτυχία. Χαρακτηριστική, η διπλή ευκαιρία στο 96’ με το δοκάρι του Μλαντένοβιτς και το σουτ του Μαντσίνι που κόπηκε προ της γραμμής.

Μετά από την ήττα από την Ρεν, η κατάσταση στον 6ο όμιλο περιπλέχθηκε, αφού η γαλλική ομάδα πέρασε πρώτη με έξι βαθμούς, με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 4. Ακολούθησε για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, σημαντικό διπλό στο φινάλε επί της Λαμίας με 2-1. Εκτός, οι Χουάνκαρ, Έρικ Πάλμερ-Μπράουν και Χόρντουρ Μάγκνουσον. Στην ενδεκάδα αναμένεται να βρίσκονται οι Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης, αλλά και ο Μαντσίνι.

Για την Ρεν πλήγμα συνιστά η απουσία του πολύπειρου γκολκίπερ Μανταντά. Ντεμπούτο θα κάνει ο Γκοτιέ Γκαλόν κάτω από τα γκολπόστ.