Για το σερί η Γιουβέντους και Bet Builder στο 17.50

Για το σερι η Γιουβεντους και Bet Builder στο 17.50

Κώστας Τόπας

Η αναμέτρηση της Φιορεντίνα με τη Γιουβέντους για την 11η αγωνιστική της Serie A ξεχωρίζει από το πρόγραμμα.

Σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της έχει η Φιορεντίνα, η οποία την περασμένη αγωνιστική γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Λάτσιο. Σε ένα παιχνίδι που... ξεχείλιζε από ένταση και πάθος - ενδεικτικό είναι πως βγήκαν συνολικά 7 κίτρινες κάρτες - , οι «λατσιάλι» ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο φινάλε, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιμόμπιλε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τη νίκη αυτή, η Λάτσιο ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τους 16 πόντους, φτάνοντας τα τρία συνεχόμενα τρίποντα στο πρωτάθλημα, την ίδια ώρα όπου η Φιορεντίνα υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, μένοντας στους 17 βαθμούς.

Από την άλλη η Γιουβέντους φαίνεται πως έχει μπει στον δρόμο των επιτυχιών το τελευτάιο διάστημα. Την περασμένη αγωνιστική επικράτησε 1-0 της Βερόνα. Οι "μπιανκονέρι" θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει νωρίτερα, αφού στο 13' ακυρώθηκε γκολ του Μόιζ Κεν για μία... τάπα παπουτσιού ως οφσάιντ, παρότι ο Ιταλός επιθετικός έκανε κίνηση προς τη δική του εστία και αργότερα γύρισε, προχώρησε και σούταρε από μακριά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μπορεί η Γιουβέντους να τα είχε με την τύχη της για 97 λεπτά, αλλά τελικά ο Αντρέα Καμπιάζο της έδωσε τη λύση, πετυχαίνοντας το γκολ για το 1-0 στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων του αγώνα με τη Βερόνα για τη 10η αγωνιστική της Serie A.

Οσον αφορά τη μεταξύ τους αναμέτρηση η Γιουβέντους θα επιδιώξει να διευρύνει το αήττητο που τρέχει στα τελευταία 5 ματς και να πλησιάσει την κορυφή.

Τα στατιστικά:

• Η Γιουβέντους δεν έχει χάσει στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

• Στους τελευταίους 5 αγώνες της Γιουβέντους, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ

• Η Φιορεντίνα δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.

• Η Γιουβέντους νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.

Για το Bet Builder θα επιλέξουμε το 2 σε απόδοση 2.55, μιας και η Γιουβέντους έρχεται με φόρα, Over 0.5 κόκκινες κάρτες στο 3.70 καθώς κάθε φορά που οι δύο ομάδες αναμετρώνονται δεν λείπουν τα σκληρά μαρκαρίσματα και τέλος να σκοράρει ο Ντούσαν Βλάχοβιτς στο 2.87. Ο Σέρβος καλείται να δώσει απαντήσεις και να επιστρέψει στα γκολ.