Ο Παυλίδης, το ρεκόρ του Κρόιφ και η δίψα για νίκη της Άλκμααρ!

Ο Παυλιδης, το ρεκορ του Κροιφ και η διψα για νικη της Άλκμααρ!

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε για 10η συνεχόμενη αγωνιστική, μειώνοντας σε 1-2 για την Άλκμααρ απέναντι στην Ναϊμέγκεν και κυνηγά το ρεκόρ του μεγάλου Γιόχαν Κρόιφ, ο οποίος είχε σκοράρει στις 14 πρώτες αγωνιστικές της σεζόν 1966-67.

Ο διεθνής φορ σε μια κακή βραδιά για την AZ, καθώς η Άλκμααρ έχανε εντός έδρας από τη Ναϊμέγκεν, όταν είδε στο 91' τον Μπας Ντοστ να καταρρέει στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι να διακόπτεται κατάφερε να διευρύνει το απίστευτο ρεκόρ του!Ο άλλοτε άσος της Βίλεμ έφτασε τα 14 γκολ και βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της λίστας των σκόρερ της Eredivisie.

Άφησε στη δεύτερη θέση τον έτερο γκολτζή του ολλανδικού πρωταθλήματος, τον Σαντιάγκο Χιμένες της Φέγενορντ. Ο Παυλίδης σκόραρε σε 10ο σερί παιχνίδι, έχοντας βρει δίχτυα, δηλαδή, σε όλα τα ματς πρωταθλήματος από το ξεκίνημα της σεζόν! Άλλοι τρεις παίκτες έχουν πετύχει αυτό, που κατάφερε (29/10): Οι Πιερ φαν Χόιντονκ, Ντένις Μπέργκαμπ και Μπράιαν Ρουίς.

Πλέον βάζει πλώρη για το.. ασύλληπτο ρεκόρ του τεράστιου Γιόχαν Κρόιφ.Αξίζει να σημειωθεί πως με αντίπαλο την Εξέλσιορ εκτός έδρας, ο Παυλίδης έχει μια καλή ευκαιρία να διευρύνει το «αδιανόητο» σερί του σκοράροντας για 11ο ματς. Παράλληλα η Άλκμααρ θέλει να παραμείνει στο κατόπι της πρωτοπόρου Αϊντχόφεν.

Τα τέσσερα από τα πέντε εντός έδρας παιχνίδια της Εξέλσιορ ήταν G/G και Over δείγμα της αμυντικής της ασυνέπειας.

Extra Tips

* Εξέλσιορ: Κέρδισε μόνο έναν από τους τελευταίους 5 εντός έδρας αγώνες Eredivisie
* Σημειώθηκαν τουλάχιστον τρία γκολ στους τελευταίους 6 αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων
* Αλκμααρ: Σκόραρε το πρώτο γκολ του αγώνα στους τελευταίους 5 εκτός έδρας αγώνες
* Άλκμααρ: Τουλάχιστον 1 γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο 89% των αγώνων Eredivisie της ομάδας αυτή τη σεζόν
* Εξέλσιορ - Αλκμααρ: Τουλάχιστον δυο γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο στους τελευταίους 7 μεταξύ τους αγώνες.
* Εξέλσιορ - Αλκμααρ: Και οι δυο ομάδες σκόραραν στους τελευταίους 7 μεταξύ τους αγώνες με γηπεδούχο την πρώτη.
* Άλκμααρ: Στους τελευταίους 5 αγώνες της ομάδας σημειώθηκαν περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.
* Άλκμααρ: Σκόραρε σε κάθε ημίχρονο στο 56% των αγώνων Eredivisie αυτή τη σεζόν