Μακάμπι Χάιφα – Παναθηναϊκός: «Μπάζει» η άμυνα των Ισραηλινών, σκοράρει νωρίς ο ΠΑΟ!

Μακαμπι Χαιφα – Παναθηναϊκος: «Μπαζει» η αμυνα των Ισραηλινων, σκοραρει νωρις ο ΠΑΟ!

Τις βάσεις για πρόκριση θέλει να βάλει ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League επί της Βιγιαρεάλ. Σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι», ενώ την ίδια στιγμή στο πρώτο 45λεπτο η Μακάμπι Χάιφα συνηθίζει να δέχεται γκολ!

Ο Παναθηναϊκός εντυπωσίασε στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League επικρατώντας με 2-0 της Βιγιαρεάλ. Ακολούθησαν ήττα από την ΑΕΚ στο αθηναϊκό ντέρμπι (1-2), η μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί του Αστέρα Τρίπολης, αλλά και η ισοπαλία στη Λεωφόρο απέναντι στον ΠΑΟΚ χάρη σε γκολ του Γερεμέγεφ στο 96΄!

Αν και βρισκόμαστε στο ξεκίνημα της διοργάνωσης πρόκειται για ζωτικής σημασίας αναμέτρηση, αφού εάν οι «πράσινοι» κάνουν το δύο στα δύο θα βρεθούν ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.Αξιοσημείωτο το γεγονός πως η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνηθίζει να σκοράρει στα πρώτα λεπτά. Απέναντι στη Ντνίπρο και στα δύο ματς ο Σπόραρ βρήκε δίχτυα στο πρώτο τέταρτο. Αντιστοίχως κόντρα στον Βόλο, ο Τσέριν σκόραρε στο 15΄.

Ο Μπερνάρ επίσης πέτυχε το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού απέναντι στον Παναιτωλικό στο 13΄, ενώ ο Φίλιπ Τζούρισιτς στο 10’ του 1-2 από την ΑΕΚ και ο Γουίλιαν Αράο στο 6΄ του εκτός έδρας 4-1 με τον Αστέρα! Στο πρώτο ημίχρονο χρίσθηκε σκόρερ ο Ιωαννίδης στην αναμέτρηση με την Βιγιαρεάλ και στο 32΄ ο Παλάσιος στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Όλα αυτά την στιγμή που η Μακάμπι Χάιφα αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα. Είναι χαρακτηριστικό πως η Μακάμπι Χάιφα έχει δεχθεί γκολ και στα πέντε πιο πρόσφατα ματς που έδωσε. Συνολικά 10 τέρματα παθητικό! Μάλιστα η εστία της παραβιάζεται στο πρώτο ημίχρονο!

Οι Ισραηλινοί στην πρεμιέρα των ομίλων ηττήθηκαν με 3-0 από τη Ρεν, ενώ στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια έχουν σημειώσει μόλις μια νίκη καταλαμβάνοντας την 7η θέση του πρωταθλήματος Ισραήλ με απολογισμό 2-1-1.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο Παναθηναϊκός, εκτός από τους δύο τραυματίες, Χόρντουρ Μάγκνουσον και Έρικ Πάλμερ-Μπράουν δεν αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα, αφού ο Άντραζ Σπόραρ προπονήθηκε κανονικά. Μέρος από πρόγραμμα έβγαλε ο Αϊτόρ.