Stoiximan Super League: Πίεση στο Περιστέρι, επικίνδυνη έξοδος για ΑΕΚ

Stoiximan Super League: Πιεση στο Περιστερι, επικινδυνη εξοδος για ΑΕΚ

Βρασίδας Ράπτης

Οι επιλογές του Freetips247.com από τα παιχνίδια της Δευτέρας (02/10) στη Stoiximan Super League.

Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης GG

Σήκωσε αρκετή κουβέντα η ήττα (2-1) του Ατρόμητου από την ΑΕΚ. Οι Περιστεριώτες όχι μόνο διαμαρτυρήθηκαν για ένα ακυρωθέν γκολ, αλλά επεσήμαναν ότι στη φάση του πέναλτι στο 95' είχε προηγηθεί χέρι. Η ουσία είναι ότι έμειναν με 2 βαθμούς σε 5 αγώνες και πρέπει οπωσδήποτε να κατακτήσουν το πρώτο τρίποντο για να μην αναθεωρήσουν σε ό,τι αφορά στον φετινό στόχο.

Την ήττα με 4-1 γνώρισε και ο Αστέρας Τρίπολης στο γήπεδό του από τον Παναθηναϊκό, έχοντας και αυτός πολλά παράπονα. Βρίσκεται σαφώς σε καλύτερη βαθμολογική κατάσταση και έχει βρει δίχτυα 10 φορές στα 5 τελευταία ματς. Ο Ατρόμητος είναι υποχρεωμένος να ρισκάρει, οπότε θα πάμε με το GG.

ΟΦΗ - ΑΕΚ (2-3 goal)

Ο ΟΦΗ προβλημάτισε με την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου στο Αγρίνιο. Αν και προηγήθηκε του Παναιτωλικού, έμεινε στο 1-1 χάνοντας πολλές ευκαιρίες και στην επανάληψη δέχτηκε μεγάλη πίεση. Ήταν η 3η διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα μετά από αυτές με Ατρόμητο (1-1), Λαμία (2-2). Αήττητος στο γήπεδό του, έχει καταφέρει να επικρατήσει των Άρη, ΠΑΟΚ και ποντάρει πολλά στη δύναμη της έδρας.

Η φιλοξενούμενη ΑΕΚ είναι στο -5 από τον Ολυμπιακό με παιχνίδι λιγότερο. Η επικράτηση (2-1) απέναντι στον Ατρόμητο ήρθε μετά κόπων και βασάνων με πέναλτι του Γκατσίνοβιτς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και ήταν η πρώτη φετινή εντός. Δημιουργεί, αλλά και χάνει πολλές ευκαιρίες. Απαγορευτική νέα απώλεια. Επιθετικές και οι δύο ομάδες, θα πάμε με τα 2-3 goal που έχουν εμφανιστεί στα 8 από τα 9 προηγούμενα μεταξύ τους.