Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη: Για το σερί στο αήττητο οι Καταλανοί

Μπαρτσελονα - Σεβιλλη: Για το σερι στο αηττητο οι Καταλανοι

Κώστας Τόπας

Η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Σεβίλλη, με στόχο να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Το σερί πέντε νικών της Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 2-2 στη Μαγιόρκα την Τρίτη (26/09).

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ για να σώσει τον βαθμό. Είχε πέντε σερί νίκες αφού μετά την ισοπαλία με την Χετάφε. Κέρδισε επίσης στο ντεμπούτο της στο Champions League κόντρα στην Αντβέρπ την περασμένη Τρίτη. Κόντρα στη Μαγιόρκα πάντως, οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους, σε ένα παιχνίδι που από την αρχή τίποτα δεν πήγαινε με το μέρος τους, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι ότι η  Μαγιόρκα περίμενε 13 χρόνια για να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα και να μην ηττηθεί.

«Δεχθήκαμε δύο γκολ μετά από λάθη στην άμυνα και δεν μπορούμε να επιτρέψουμε να συμβεί αυτό», είπε ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, Τσάβι. «Είναι κρίμα, χάσαμε δύο βαθμούς εξαιτίας αυτών των λαθών».

Η Μαγιόρκα, που έχασε μερικές καλές ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις, έχει μόλις μία νίκη μέχρι στιγμής και βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού με έξι βαθμούς.

«Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, είμαστε ικανοποιημένοι», δήλωσε ο Μεξικανός προπονητής της Μαγιόρκα Χαβιέ Αγκίρε. «Μια νίκη θα ήταν πάρα πολύ για εμάς σήμερα», κατέληξε στη συνέντευξη Τύπου.

Από την άλλη, η Σεβίλλη είχε εύκολο βράδυ την Τρίτη (26/09), στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής, καθώς διέλυσε 5-1 την Αλμερία στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Μόλις στο 7’ ο Εν Νεσίρι άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ανδαλουσίας και στο επόμενο λεπτό, ο Λουκεμπάκιο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Μάλιστα, στο 37’ ο Σούσο έδωσε… αέρα τριών τερμάτων στη Σεβίλλη.

Στα πρώτα λεπτά της «επανάληψης» ο Μεντιμπιλάρ (51’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων, κάνοντας το 4-0, ενώ στο 70’ ο Σουάρες μείωσε για την Αλμερία, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Σάλας στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οσον αφορά τα στατιστικά για την αποψινή αναμέτρηση, όταν παίζει εντός έδρας, η Μπαρτσελόνα δεν έχει χάσει από την Σεβίλλη στους τελευταίους 18 αγώνες. Οι Σεβιγιάνοι μάλιστα δεν έχουν κερδίσει κανέναν από τα 3 τελευταία ματς κόντρα στους Καταλανούς, οι οποίοι εντός έδρας έχουν ρεκόρ: 3-0-0.

Στους τελευταίους 6 αγώνες της Μπαρτσελόνα, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).

Η πρόβλεψη του Freetips247.com

Bet Builder απόδοσης 13.50 με προσφορά γνωριμίας* από τη Novibet και την Cosmote TV

• Aν εξαιρέσει κανείς την γκέλα της περασμένης αγωνιστικής, η Μπαρτσελόνα βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και δύσκολα αφήνει βαθμούς στην έδρα της. Δεν αποκλείεται να πάρει τη νίκη, ακόμα κι αν παραβιαστεί η εστία της. Κρατάμε το GG & 1 στο 2.62
  • Ο Ζοάο Φέλιξ μπορεί να μην βρήκε δίχτυα την περασμένη αγωνιστική, ωστόσο είναι η κατάλληλη ευκαιρία για τον Πορτογάλο να επιστρέψει στα γκολ. Πάμε με το Anytime Scorer Φέλιξ στο 2.47
  • Τόσο η Μπαρτσελόνα όσο και η Σεβίλλη εκδηλώνουν τις περισσότερες επιθέσεις τους από πλαγιοκοπήσεις. Κρατάμε τo Over 9.5 στα κόρνερ στο 1.87.
  • Τα περισσότερα γκολ η Μπαρτσελόνα στην έδρα της, τα έχει πετύχει στο 2ο ημίχρονο. Τo Over 1.5 γκολ για τους Καταλανούς στο δεύτερο 45λεπτο προσφέρεται στο 2.25