Serie A (Τετάρτη): Σκοράρει η Τορίνο, θέλει να ρεφάρει η Νάπολι, επικίνδυνη η Σασουόλο!

Serie A (Τεταρτη): Σκοραρει η Τορινο, θελει να ρεφαρει η Ναπολι, επικινδυνη η Σασουολο!

Η τετράδα του Freetips247 από τα αποψινά ματς της Serie A. Ουσιαστική η Μίλαν, με άγνοια κινδύνου η Σασουόλο, θέλει να ρεφάρει η Νάπολι, σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ η Τορίνο.

Cagliari vs Milan (2)

Στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας η Κάλιαρι που παραμένει δίχως νίκη (0-2-3). Οι Σαρδηνοί ηττήθηκαν με 2-0 από την Αταλάντα δίχως να καταφέρουν να αντισταθούν. Λίγα πράγματα για την Κάλιαρι που απλά προσπάθησε να μειώσει στο φινάλε. Αξίζει να σημειωθεί πως για τους φιλοξενούμενους, ο Παντελής Χατζηδιάκος πήρε φανέλα βασικού και αγωνίστηκε για 64 λεπτά.

Η Μίλαν είχε αρχίσει τη σεζόν καταγράφοντας μόνο νίκες, όμως την προηγούμενη εβδομάδα γνώρισε τη συντριβή από την Ίντερ και μεσοβδόμαδα απέτυχε να λυγίσει τη Νιούκαστλ. Ο αγώνας με τη Βερόνα στην 5η αγωνιστική της Serie A την επανέφερε τα χαμόγελα στους "ροσονέρι", ύστερα από το 1-0 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα". Η Μίλαν δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της, αλλά έστω και δύσκολα πήρε αυτό που ήθελε. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 8ο λεπτό ο Λεάο, στην πρώτη ουσιαστικά φάση της Μίλαν. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 21’ η Βερόνα άγγιξε την ισοφάριση, όμως ο Σπορτιέλο απογειώθηκε και έβγαλε την κεφαλιά του Φολορούσνο.

Inter vs Sassuolo (G/G)

Ένα γκολ του Ντιμάρκο στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην Ίντερ κόντρα στην Έμπολι (0-1) και την επαναφέρει στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A, ως η μοναδική ομάδα με το απόλυτο των βαθμών (5-0-0).Δύο εντός έδρας νίκες και τρεις ήττες εκτός είναι ο απολογισμός της Σασουόλο που εντυπωσίασε απέναντι στη Γιουβέντους επικρατώντας με 4-2! Οι Bianconeri παρότι σκόραραν δύο φορές στην Εμίλια-Ρομάνια, χάρισαν δύο γκολ στους γηπεδούχους (4-2). Μάλιστα το σκορ μέχρι το 82΄ ήταν 2-2!

Lazio vs Torino (G/G)

Τέσσερα σερί G/G και τρεις αγωνιστικές δίχως νίκη για την Λάτσιο που έμεινε στο 1-1 με την Μόντσα. Οι "λατσιάλι" (με τον Χρήστο Μανδά στον πάγκο) είχαν μικρότερη κατοχή μπάλας, λιγότερες μεταβιβάσεις, λιγότερες τελικές από τους φιλοξενούμενους και με μόλις μία εύστοχη τελική, το γκολ που σημείωσε ο Τσίρο Ιμόμπιλε με πέναλτι στο 12', δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την ισοπαλία. Ο Ρόμελου Λουκάκου σκόραρε για τέταρτο σερί παιχνίδι της Ρόμα σε όλες τις διοργανώσεις, όμως αυτό το τέρμα δεν ήταν αρκετό, αφού η Τορίνο κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία στο τέλος με 1-1. Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανεκμετάλλευτο το 1ο μέρος να περάσει χωρίς καλές στιγμές και να τα δίνουν όλα στο 2ο. Ο Σαπάτα ισοφάρισε στο 85΄ για την μαχητική Τορίνο που έχει μόλις μια ήττα μέχρι στιγμής (2-2-1).

Napoli vs Udinese (1 & Οver 1.5 goals)

Ο Οσιμέν έχασε πέναλτι και η Νάπολι την ευκαιρία να περάσει με νίκη από την Μπολόνια (0-0).

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία προερχόταν από το 1-2 κόντρα στην Μπράγκα στο Champions League και χρειαζόταν τη νίκη που θα την κρατούσε κοντά στις πρώτες θέσεις. Όμως δεν έμελλε να γίνει έτσι. Οι πρωταθλητές είχαν δοκάρι στο 5’ με τον Οσιμέν, όμως στη συνέχεια παρότι είχαν κατοχή και πρωτοβουλία δεν απείλησαν σοβαρά την εστία του Σκορούπσκι και το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η Μπολόνια ήταν καλύτερη, αλλά ο Οσιμέν στο 71΄ αστόχησε σε πέναλτι. Μόλις δύο νίκες σε 5 αγωνιστικές οι «παρτενοπέι».

Παραμένει δίχως νίκη η Ουντινέζε που βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία (0-3-2). Οι «Φριουλάνι» πάντως αδικούνται από το τελικό σκορ στο ματς με την Φιορεντίνα (0-2), αφού από το ξεκίνημα του αγώνα πατούσαν καλύτερα, αλλά ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.