Super League (Κυριακή): Σκοράρουν ΑΕΚ και Ολυμπιακός, πίστη σε Πανσερραϊκό και ΠΑΟΚ!

Super League (Κυριακη): Σκοραρουν ΑΕΚ και Ολυμπιακος, πιστη σε Πανσερραϊκο και ΠΑΟΚ!

Δύο μεγάλα ντέρμπι περιλαμβάνει το αποψινό μενού της Super League. Αίνιγμα ο Ολυμπιακός του Μαρτίνεθ στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι την στιγμή που η ΑΕΚ σκοράρει, αλλά δεν έχει βρει ρυθμό. Πιο πειστικός ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Άρη. Ο Πανσερραϊκός δεν «τρόμαξε» κόντρα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Γιατί να μην μείνει «αλώβητος» απέναντι στην Κηφισιά;

Asteras Tripolis vs PAS Giannina 1
Δεύτερη ήττα (ξανά εκτός έδρας) υπέστη ο Αστέρας Τρίπολη πριν από την διακοπή του πρωταθλήματος, αυτή τη φορά από τον Άρη με 3-2. Αξιόμαχοι οι Αρκάδες που διαμαρτύρονταν και για πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και ενώ το σκορ ήταν 1-1. Ακολούθησε φιλική νίκη με 1-0 επί της Κηφισιάς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», με τον Μπαρτόλο να σκοράρει για ένα ακόμη ματς. Ο Μίλαν Ράσταβατς  χρησιμοποίησε στο πρώτο ημίχρονο για πρώτη φορά τους νεοφερμένους Ντιαρά και Βίκο, ενώ στο ίδιο διάστημα πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Βαλιέντε, ο οποίος αρχίζει να μετράει αντίστροφα για την επιστροφή τους στα επίσημα παιχνίδια. Επέστρεψαν οι διεθνείς με την Εθνική Ελπίδων, Σουρλής-Σγουρής, ενώ οι Μουνάφο, Ζουγλής αναμένεται να είναι διαθέσιμοι.
Από την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό προέρχεται ο ΠΑΣ Γιάννινα (0-1). Στο προηγούμενο ματς είχε αναδειχθεί ισόπαλος δίχως σκορ απέναντι στον Παναιτωλικό. Δεν ρίσκαραν οι Γιαννιώτες, ωστόσο θα μπορούσαν με λίγη τύχη να αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Τριφύλλι».
Δυσάρεστα τα νέα για τον Θανάση Στάικο, αναφορικά με τον Πέδρο Κόντε, ο οποίος δεν προλαβαίνει το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης. Έκλεισε ο 27χρονος επιθετικός Τζόζεφ Έφορντ.

Kifisia vs Panserraikos Χ2
Έπειτα από δύο ήττες, η Κηφισιά κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 του Ατρομήτου. Ακολούθησε φιλική ήττα με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης.  η Κηφισιά κατάφερε παράλληλα να καλύψει το κενό που άφησε η παραχώρηση του Σάκιτς, αποκτώντας με μονοετές συμβόλαιο- του Μάρκο Γκόμπελιτς που αγωνιζόταν τα τελευταία έξι χρόνια στον Ερυθρό Αστέρα. Ο Αναστασίου έχει ήδη σχηματίσει ένα βασικό κορμό, που ειδικά στα μετόπισθεν έδειχνε αμετακίνητος σε αυτά τα τρία πρώτα ματς. Σταθερά κάτω από τα δοκάρια ο Κρίστινσον, φανέλα βασικού και για Λούμορ, Βαφέα, Σάκιτς και Τσάπαν, με τον Μασούρα να επιλέγεται για τα δεξιά είτε ως μπακ, είτε ως χαφ. Αξιόμαχη η ομάδα των Σερρών που ψάχνει για την πρώτη νίκη της μετά τις δύο ισοπαλίες μ ετο ίδιο σκορ (1-1) κόντρα σε ΑΕΚ και Παναιτωλικό. Δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ στην επανάληψη η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί στις καθυστερήσεις. Δύο απουσίες αλλά και μια επιστροφή μετράει ο Πανσερραϊκός για το ντέρμπι νεοφώτιστων απέναντι στην Κηφισιά.Ο Γούλερι τραυματίστηκε στον τετρακέφαλο, ενώ εκτός δράσης είναι ήδη και ο Κολομπίνο. Αντιθέτως, κανονικά υπολογίζεται ο Μορέιρα.

PAOK vs Aris 1
Ανώμαλη προσγείωση για τον ΠΑΟΚ πριν από την διακοπή του πρωταθλήματος με την ήττα από τον ΟΦΗ με 1-0. Είχνα προηγηθεί πέντε νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Ευχάριστα νέα για τον Ραζβάν Λουτσέσκου, καθώς τόσο ο Ράχμαν Μπάμπα όσο και ο Γουίλιαμ Τροστ-Εκόνγκ  συμμετείχαν κανονικά στην προπόνηση του «δικέφαλου του Βορρά». Αντιθέτως, ο Φιλίπε Σοάρες έκανε ξανά ατομικό και ο Μάρκος Αντόνιο συνέχισε το πρόγραμμα ένταξης που ακολουθεί, με αποτέλεσμα αμφότεροι να μην υπολογίζονται κόντρα στους «κίτρινους». Πανέτοιμος και ο εξτρέμ Ντεσπόντοφ, ο οποίος αναμένεται να κάνει ντεμπούτο.Τους πρώτους τρεις βαθμούς κατέκτησε ο Άρης υπερισχύοντας με 3-2 του Αστέρα Τρίπλης πριν την διακοπή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, αν και έδειξε ευάλωτη αμυντικά. Ο Γιώργος Δεληζήσης, ο οποίος επέστρεψε στον Άρη για να κλείσει την καριέρα του, προπονήθηκε για πρώτη φορά.Αντιθέτως, ο Κίκε Σαβέριο συνέχισε το ατομικό του πρόγραμμα, ενώ μέρος της προπόνησης των «κίτρινων» έβγαλε ο Ζαν Ζουλ, με τους δύο τελευταίους να μην προλαβαίνουν. Οι νεοφερμένοι Βέλεθ, Σουλεϊμάνοφ και Βερστράτε είναι σε καλό βαθμό ετοιμότητας και έχουν πιθανότητες να παίξουν.

AEK vs Olympiacos G/G
Η ΑΕΚ μετά την γκέλα στην πρεμιέρα με τον Πανσερραϊκό, κινδύνευσε να πετάξει βαθμούς και απέναντι στο Βόλο, ωστόσο αν και αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 24΄ λόγω αποβολής του Μάνταλου κατάφερε να φύγει με τη νίκη χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Άμραμπατ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (2-3). Θεωρείται δεδομέν η απουσία του Λιβάι Γκαρσία και του Γκατσίνοβιτς. Από τα αριστερά αναμένεται να αγωνιστεί ο Πινέδα και οι Σιμάνσκι και Γιόνσον στο κέντρο, με τον Πόνσε στην κορυφή και δίπλα του τον Τσούμπερ. Ο Αραούχο είναι σε πολύ καλή κατάσταση και αναμένεται να πάρει χρόνο συμμετοχής Αποκτήθηκε ο διεθνής Περουβιανός στόπερ Κάλενς, ο οποίος ωστόσο δεν είναι έτοιμος.

Τρία στα τρία ο Ολυμπιακός δίχως μάλιστα να έχει δεχθεί γκολ, με δύο απανωτές τεσσάρες κόντρα σε Ατρόμητο και Λαμία. Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ παραδέχεται πως οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούν να βρίσκονται σε διαδικασία χτισίματος. Με 4-2-3-1 αναμένεται να παραταχθούν οι Πειραιώτες. Ο Ιμπόρα προπονείται κανονικά, ενώ και ο Γιόβετιτς έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση με το Μαυροβούνιο αν και δεν είναι ακόμη έτοιμος για βασικός.