Serie A Κυριακής: Δεν κλείνονται Λέτσε και Σαλερνιτάνα, ευκαιρία για την Γιουβέντους!

Serie A Κυριακης: Δεν κλεινονται Λετσε και Σαλερνιτανα, ευκαιρια για την Γιουβεντους!

Απρόβλεπτη η Φιορεντίνα, η οποία είναι σε θέση ωστόσο να βρει δίχτυα, μπορεί το διπλό η Γιουβέντους, ανοικτά παίζουν Λέτσε και Σαλερνιτάνα.

Inter vs Fiorentina G/G
Δύο στα δύο για την Ίντερ που επικράτησε στη Σαρδηνία της Κάλιαρι με 2-0. Η Ιντερ χρειάστηκε 30 λεπτά για να κάνει τη διαφορά με τα γκολ των Ντάμφρις, Λαουτάρο. Oι Νερατζούρι μπήκαν δυνατά και στο 14′ είχαν δοκάρι με τον Λαουτάρο. Η Ιντερ συνέχισε την πίεση και στο 21ο λεπτό ήρθε το γκολ. Ο Τουράμ έκλεψε και πέρασε την κάθετη για τον Ντάμφρις που πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Στο 30′ ο Ντιμάρκο είχε ωραία ατομική ενέργεια, μοίρασε στον Λαουτάρο που διαμόρφωσε το 2-0. Στο β’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και θα μπορούσαν να βρουν και τρίτο γκολ, όμως στο 86' ο Τσαλχάνογλου είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι.

Γκέλα για την Φιορεντίνα κόντρα στη Λέτσε (2-2). Οι «Βιόλα» προηγήθηκαν από νωρίς με 2-0 αλλά η Λέτσε δεν πτοήθηκε και κατάφερε τελικά να το κάνει 2-2. Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για την Φιορεντίνα που άνοιξε το σκορ στο 3′ με τον Γκονζάλες μετά το κόρνερ του Ντάνκαν, έκανε το 2-0 στο 25′ με τον Ντάνκαν μετά τη συνεργασία των Μπελτράν-Αρτούρ και είχε και δοκάρι στο 42’… ξανά με τον Ντάνκαν. Απόλυτη κυριαρχία με λίγα λόγια, αλλά στο β’ μέρος τα πράγματα άλλαξαν με συνέπεια η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο να παραχωρήσει ισοπαλία!

Torino vs Genoa 2-3
Πρεμιέρα στο «Σαν Σίρο» με... ξεμούδιασμα για τη Μίλαν, η οποία διέλυσε με 4-1 την Τορίνο και συνέχισε νικηφόρα στη Serie A. Αν και έσφιξαν τα δόντια για σχεδόν ένα ημίχρονο αφού ως το 43΄ το σκορ ήταν 1-1, η «Γκρανάτα» τελικά... λύγισε. Μάλιστα δέχθηκε δύο γκολ με πέναλτι.

Μετά τη συντριβή της πρεμιέρας στο «Λουίτζι Φεράρις» από την Φιορεντίνα, η Τζένοα πέτυχε τεράστια νίκη στη Ρώμη επί της Λάτσιο (1-0). Άντεξαν στην πίεση οι Γενοβέζοι που πανηγύρισαν το «τρίποντο» χάρη στο γκολ του Ρετέγκι στο 16΄.

Empoli vs Juventus 2
Δύο ήττες σε ισάριθμα ματς για την Έμπολι που δεν έχει καταφέρει να σκοράρει. Αυτή τη φορά από την Μόντσα με 2-0. Τα γκολ σημείωσε ο Κολπάνι στο 45' και το 53' για τους γηπεδούχους.

Η Γιουβέντους έψαξε την πρώτη νίκη στη σεζόν μπροστά στο κοινό της, όμως η Μπολόνια είχε διαφορετική άποψη κι έφυγε από το Τορίνο με ισοπαλία 1-1. Η "γηραιά κυρία" παρατάχθηκε με τους Φεντερίκο Κιέζα και Ντούσαν Βλάχοβιτς στην εμπροσθοφυλακή του 3-5-2, όμως οι "ροσομπλού" ήταν αυτοί που είχαν περισσότερες και πιο ποιοτικές τελικές. Σε μία εξ αυτών στον 24' ο Λιούις Φέργκιουσον άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η είσοδος του Πολ Πογκμπά για το ντεμπούτο του στη σεζόν έδωσε ώθηση στους "μπιανκονέρι", με τον Γάλλο να αρχίζει την επίθεση στο 80' που κατέληξε στο 1-1 από τον Βλάχοβιτς.

Lecce vs Salernitana
Η Λέτσε αν και βρέθηκε στο 25΄ να χάνει με 2-0 από την Φιορεντίνα, εντούτοις «χτύπησε» δις στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ραφιά (49') και Κριστόβιτς (76') και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην πρεμιέρα είχε νικήσει 2-1 την Λάτσιο. Αν μη τι άλλο εντυπωσιακό ξεκίνημα.

Ισόπαλη 1-1 με την Ουντινέζε αναδείχθηκε η Σαλερνιτάνα στο Σαλέρνο. Ο Σάμαρντζιτς άνοιξε το σκορ για την Ουντινέζε στο 57', ωστόσο ο Ντία στο 72' έφερε το ματς στα ίσα για τη Σαλερνιτάνα. Δεύτερη σερί ισοπαλία για την ομάδα του Πάουλο Σόουζα που είχε κόψει βαθμούς και στην πρεμιέρα από τη Ρόμα (2-2).