Serie A Σαββάτου: Μπορούν να σκοράρουν Λάτσιο και Φροζινόνε, στα μέτρα της Αταλάντα η Μόντσα!

Serie A Σαββατου: Μπορουν να σκοραρουν Λατσιο και Φροζινονε, στα μετρα της Αταλαντα η Μοντσα!

Τέσσερις ματς περιλαμβάνει το σαββατιάτικο μενού της Serie A. Στις λεπτομέρειες αναμένεται να κριθεί η αναμέτρηση της Μπολόνια με την Κάλιαρι, ικανή να σκοράρει η Φροζινόνε, ενώ αξίζει ένα bet στο ενδεχόμενο να βρει δίχτυα η Λάτσιο κόντρα στη Νάπολι.

Bologna vs Cagliari 2-3 goals
Η Γιουβέντους έψαξε την πρώτη νίκη στη σεζόν μπροστά στο κοινό της, όμως η Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη (αγωνίστηκε για μία ώρα) είχε διαφορετική άποψη κι έφυγε από το Τορίνο με ισοπαλία 1-1 για τη 2η αγωνιστική της Serie A. Οι "ροσομπλού" ήταν αυτοί που είχαν περισσότερες και πιο ποιοτικές τελικές. Σε μία εξ αυτών στον 24' ο Λιούις Φέργκιουσον άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.Η είσοδος του Πολ Πογκμπά για το ντεμπούτο του στη σεζόν έδωσε ώθηση στους "μπιανκονέρι", με τον Γάλλο να αρχίζει την επίθεση στο 80' που κατέληξε στο 1-1 από τον Σέρβο επιθετικό. Ήταν ο πρώτος φετινός βαθμός της Μπολόνια.

«Σαρωτική» εμφάνιση από την Ίντερ κόντρα στην Κάλιαρι, οι «νερατζούρι» χρειάστηκαν μόλις εννέα λεπτά και δύο γκολ για να κάνουν το 2/2 στην Serie A. Ουσιαστικά η Ίντερ «καθάρισε» το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Στο 21ο λεπτό ο Ντάμφρις άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ για το 1-0, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε μόλις στο 30′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες. O Χρήστος Κουρφαλίδης βρέθηκε στον πάγκο της Κάλιαρι, αλλά δεν αγωνίστηκε κόντρα στην περσινή φιναλίστ του Champions League.

Udinese vs Frosinone G/G
Δεν ανέδειξε νικητή το ματς της 2ης αγωνιστικής της Serie A, ανάμεσα στην Σαλερνιτάνα και στην Ουντινέζε (1-1). Οι «Φριουλάνι» μετά το «βαρύ» 0-3 της πρεμιέρας από την Γιουβέντους προσπάθησαν πολύ για το πρώτο τους «τρίποντο». Έχασαν πολλές ευκαιρίες, προηγήθηκαν πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με τον Σάμαρτζιτς, αλλά, η ομάδα του Πάουλο Σόουζα κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» με τον Ντιά.

Μπλόκο της Αταλάντα στην έδρα της νεοφώτιστης Φροζινόνε! Οι «μπεργκαμάσκι» έπεσαν θύμα έκπληξης γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-1 η οποία ήταν και η πρώτη τους τη φετινή σεζόν.Στο «Μπενίτο Στίρπε» η Φροζινόνε προηγήθηκε μόλις στο 5΄ με τον Αραουί να νικά τον Μούσο με δυνατό σουτ για το 1-0. Στο 24' ο Μοντερίσι, έπειτα από ασίστ του Ρομανιόλι και με γκολ.. καρμπόν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος οι «μπεργκαμάσκι» πίεσαν ωστόσο το μοναδικό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 56' με τον Ντουβάν Ζαπάτα.

Atalanta vs Monza 1
H Αταλάντα μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Σασουόλο (0-2) προσγειώθηκε ανώμαλα γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Φροζινόνε. Η ομάδα από το Μπέργκαμο έδειξε να αιφνιδιάζεται δεχόμενη δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο. Αντέδρασε στην επανάληψη αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ζαπάτα στο 56΄.Πρώτη νίκη για την Μόντσα, που με πρωταγωνιστή τον Κολπάνι που πέτυχε και τα δύο τέρματα επικράτησε 2-0 της Έμπολι. Στο «Μπριάντεο» το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κακό με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα σκληρό παιχνίδι. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε στο 45' ο Κολπάνι για την Μόντσα με τρομερό σουτ. Ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53΄έκανε το 2-0 για την ομάδα του χαρίζοντας της την πρώτη νίκη της σεζόν!

Napoli vs Lazio Lazio Over 0.5 goal
Η Νάπολι επικράτησε της Σασουόλο με 2-0 και είχε ως πρωταγωνιστή ξανά τον Βίκτορ Όσιμεν, ο οποίος έφτασε τα 100 γκολ με τους πρωταθλητές Ιταλίας. Ο Νιγηριανός επιθετικός σκόραρε με πέναλτι στο 16' (τρίτο γκολ σε δύο αγωνιστικές) και προκάλεσε σεισμό στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα", στη φετινή πρεμιέρα των "παρτενοπέι" μπροστά στον κόσμο τους. Ο αγώνας ήταν μονόπλευρος με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν να αντιπαραθέσουν κάτι και όταν έχασαν και τον Μαξίμ Λοπέζ στο 50' με απευθείας κόκκινη, όλα τελείωσαν. Ο Τζιάκομο Ρασπαντόρι απέτυχε σε πέναλτι στο 60', όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζιοβάνι ντι Λορέντζο κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για τη Λάτσιο με «θύτιδα» την  Τζένοα. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Ρετέγκι στο 16', με τους Γενοβέζους να υπερασπίζονται το προβάδισμά τους μέχρι και το φινάλε. Προβληματισμός για την έως τώρα εικόνα των «Λατσιάλι» που προχώρησαν στη μεταγραφή του γκολκίπερ Χρήστου Μανδά από τον ΟΦΗ.