Ρόμα - Μίλαν: Η ιστορία δείχνει γκολ και θέαμα

Ρομα - Μιλαν: Η ιστορια δειχνει γκολ και θεαμα

Κώστας Τόπας

Ρόμα και Μίλαν κοντράρονται στο Ολίμπικο για την 3η αγωνιστική της Serie A, με την ιστορία των αναμετρήσεων να μας δείχνει GG & Over.

Η Ρόμα μετά την ισοπαλία με τη Σαλερνιτάνα δεν κατάφερε να νικήσει ούτε την Βερόνα και μάλιστα ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έμεινε στον ένα βαθμό, ενώ οι Τζιαλομπλού έπιασαν τη Μίλαν στους έξι πόντους. Μόλις στο 4' ο Τερατσιάνο δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, ο Πατρίτσιο απέκρουσε με δυσκολία και ο Ντούντα με προβολή άνοιξε το σκορ. Στο 45+3' ο σκόρερ έγινε δημιουργός. Ο Ντούντα έβγαλε την μπαλιά, ο Ενγκόνγκ έφυγε στην αντεπίθεση κάτω από το κέντρο, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε για το 2-0

Στο 56' ο Πελεγκρίνι πλάσαρε εκτός περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Μπελότι, ο οποίος με το κεφάλι τσίμπησε την μπάλα από τον κίπερ της Βερόνα και ο Αουάρ μείωσε σε 2-1. Στο 84' οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Χίεν με απευθείας κόκκινη κάρτα, όμως κατάφεραν να κρατήσουν το τρίποντο.

Από την άλλη, δυο αγωνιστικές, έξι γκολ για τη Μίλαν! Οι Ροσονέρι δείχνουν φορμαρισμένοι στο ξεκίνημα της σεζόν και το απέδειξαν ξανά με τεσσάρα απέναντι στην Τορίνο. Αν και έσφιξαν τα δόντια για σχεδόν ένα ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι τελικά... λύγισαν, με τον Ζιρού να υπογράφει με δυο γκολ το τελικό 4-1 και το 2Χ2 της Μίλαν στη Serie A.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πρώτοι τη ζημιά στο 33΄όταν ο Λόφτους Τσικ έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον επερχόμενο Πούλισικ που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ωστόσο η Τορίνο απάντησε με σούπερ γυριστό του Σουρς για να επαναφέρει την ισορροπία και ταυτόχρονα το άγχος προς την πλευρά των Ροσονέρι.

Οι παίκτες του Πιόλι πάντως έδειχναν αποφασισμένοι να πάνε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια και τελικά ευτύχησαν να πετύχουν δυο γκολ πριν από την εκπνοή. Αρχικά στο 43΄ο Ζιρού ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ερναντές με πανέμορφο γκολ από δύσκολη γωνία ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Ακόμα μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζιρού στο 65΄διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μίλαν που έκανε ξεκούραστη πρεμιέρα στην έδρα της για τη φετινή σεζόν.

Για το Bet Builder θα επιλέξουμε το GG μιας και στα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια επαληθεύτηκε το συγκεκριμένο σημείο. Το Over 3.5 το οποίο εμφανίστηκε στα 2 από τα 3 τελευταία τους ματς και να σκοράρει ο Μπελότι για την Ρόμα, μιας και ο Ιταλός έχει ξεκινήσει δυνατά και είναι ο πρώτος σκόρερ των τζιαλορόσι με 2 γκολ.