ΠΑΟ - Μπράγκα: Με 65.000 κόσμο και δίψα για επιστροφή στους ομίλους του CL έπειτα από 13 χρόνια

ΠΑΟ - Μπραγκα: Με 65.000 κοσμο και διψα για επιστροφη στους ομιλους του CL επειτα απο 13 χρονια

Ο Παναθηναϊκός όπως έδειξε και στην Πορτογαλία δεν έχει να φοβηθεί κάτι από την Μπράγκα. Οι «Πράσινοι» είναι σε θέση να βγάλουν φάσεις και το ζητούμενο είναι τις τελειώσουν επιτυχώς.
Ο Ιωαννίδης αναμένεται να πάρει θέση βασικού.

Ο Παναθηναϊκόςηττήθηκε με  2-1 στην Μπράγκα στην Πορτογαλία, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα playoffs του φετινού Champions League, ωστόσο η παρουσία των «πρασίνων» στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης άφησε υποσχέσεις για πρόκριση στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Το «Τριφύλλι» ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του με ένα γκολ. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη, εκμεταλλεύτθηκαν την αστοχία και τα λάθη του αντιπάλου τους και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Ρουίθ στο 51’ και Τζαλό που μπήκε αλλαγή στο 73’.Ο Σπόραρ έχασε σε κενή εστία ένα γκολ από αυτά που δεν... χάνονται για να έρθει ο  Μαντσίνι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από ασίστ του Ιωαννίδη να διαμορφώσει το τελικό 2-1, αφήνοντας ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση στους ομίλους για τις δύο ομάδες!

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης αφενός η επάνοδος του Αϊτόρ στην δράση μετά από 10 μήνες, αφετέρου το ντεμπούτο του Αράο με τα πράσινα.  Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με μόνη διαφοροποίηση σε σχέση με το ματς με τη Μαρσέιγ την παρουσία του Παλάσιος αντι του Βέρμπιτς, επίσης με σύστημα 4-2-3-1 Το περασμένο Σάββατο η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έκανε ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα, κάμπτοντας δίχως να συναντήσει την παραμικρή αντίσταση από τον Βόλο στο γήπεδο της Λεωφόρου (3-0).

Ο Σέρβος προπονητής του Παναθηναϊκού προέβη σε επτά αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς στην Μπράγκα, ενώ στην ανάπαυλα των ημιχρόνων προέβη σε ακόμα δύο, με τον Αράο αντί του Πέρεθ και τον Αϊτόρ στη θέση του Παλάσιος.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν μονότερμα τους Θεσσαλούς από το πρώτο λεπτό του αγώνα, προηγήθηκαν στην πρώτη τους υποσχόμενη ευκαιρία στο 11’ με τον Τσέριν να εκμεταλλεύεται τη λάθος απόκρουση του Κρούζλιακ και αφού «τσίμπησε» ωραία τη μπάλα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0.

Το δεύτερο γκολ του τριφυλλιού σημείωσε με καρφωτή κεφαλιά ο Ιωαννίδης στο 37’, ύστερα από υπέροχη εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ. Το 3-0 για το «Τριφύλλι» διαμόρφωσε ο βελτιωμένος Βέρμπιτς με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Κώτσιρα στο 74’ . Μονόδρομο η νίκη για τον Παναθηναϊκό που θα έχει την υποστήριξη 65.000 οπαδών του.