ΑΕΚ - Αντβέρπ: Με την πλάτη στον τοίχο η Ένωση

ΑΕΚ - Αντβερπ: Με την πλατη στον τοιχο η Ένωση

Κώστας Τόπας

Η ΑΕΚ καλείται να επιστρέψει στις θετικές εμφανίσεις και στο τέλος να κάνει την ανατροπή ώστε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.

Η ΑΕΚ δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε στο Μποζουίλ, καθώς ηττήθηκε 1-0 και θα ψάξει στη Νέα Φιλαδέλφεια την ανατροπή - πρόκριση στους ομίλους του Champions League.Η Ένωση ήταν καλύτερη, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, όμως οι Βέλγοι αμύνθηκαν εξαιρετικά και ο Μπουτέζ επενέβη όταν χρειάστηκε, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Οι δυσκολίες που προέκυψαν στην Αντβέρπ στο ματς με την ΑΕΚ και το αριθμητικό της μειονέκτημα για σημαντικό διάστημα του αγώνα οδήγησαν τον τεχνικό της βελγικής ομάδας, Μαρκ Φαν Μπόμελ στο συμπέρασμα ότι ήταν… αφύσικη η νίκη απέναντι στο Δικέφαλο!

«Για 40 λεπτά αγωνιζόμασταν με δέκα ποδοσφαιριστές απέναντι στην ΑΕΚ, απέναντι σε κράμπες και κούραση. Ο Κεϊτά δεν είδε ότι υπήρχε παίκτης κοντά και ο Μπατάιγ έπρεπε να μπει σε μια μονομαχία 50/50. Μερικές φορές προλαβαίνεις την μπάλα, μερικές φορές όχι και τότε η αποβολή μπορεί να είναι το αποτέλεσμα. Οι παίκτες μου από εκεί και πέρα ήξεραν τι περιμένω από αυτούς σε τέτοιες καταστάσεις. Αλλάξαμε γρήγορα τον σχηματισμό σε 5-3-1 και τα καταφέραμε».

Αλμέιδα: «Ίσως κάναμε πολλές σέντρες και λίγα σουτ από μέση απόσταση»

Ο Αργεντινός τεχνικός επεσήμανε ότι η Ένωση θα έπρεπε να είχε σκοράρει, από τη στιγμή που είχε τόσες ευκαιρίες: «Ήταν ένα παιχνίδι ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Το σχεδιάσαμε καλά, δημιουργήσαμε ευκαιρίες όπως είχαμε σχεδιάσει. Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος ήταν μια γρήγορη και δυνατή ομάδα, καλή στις αντεπιθέσεις και στο ποδόσφαιρο πρέπει να βάζεις γκολ. Ο αντίπαλος το πέτυχε με την πρώτη ευκαιρία που έκανε και όταν έμεινε με δέκα παίκτες, προφανώς αμύνθηκε καλά».

Το κανάλι του ΑΕΚ - Αντβέρπ

Η μάχη για την πρόκριση ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Αντβέρπ θα προβληθεί την Τετάρτη 30 Αυγούστου, στις 22:00, στο MEGA αλλά στα κανάλια της COSMOTE.

Ο διαιτητής

Ο Χιλ Μανθάνο θα είναι αυτός που θα διευθύνει τον αγώνα της ΑΕΚ με την Αντβέρπ, με τον έμπειρο Ισπανό διαιτητή να είναι μία πολύ καλή επιλογή για αγώνα με μεγάλο διακύβευμα όπως είναι η αναμέτρηση της Τετάρτης.

Μαζί με τον Μανθάνο, οι δύο βοηθοί θα είναι οι επίσης Ισπανοί Ντιέγκο Μπαρμπέρο και Ανχέλ Νεβάδο, ενώ τέταρτος θα είναι ο Πάμπλο Γκονζάλεζ Φουέρτες. Στο VAR θα βρίσκεται ο Κάρλος Ντελ Θέρο Γκράντε, ενώ AVAR θα είναι ο Σαντιάγκο Χάιμε Λάτρε.

Η αποστολή της ΑΕΚ για τη ρεβάνς με την Αντβέρπ

Στάνκοβιτς, Αθανασιάδης, Γκίνης, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Ρότα, Βίντα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο, Πόνσε, Ελίασον, Πισάρο.

To Bet Builder του ΑΕΚ - Αντβέρπ απόδοσης 13.00

Πρόκριση: ΑΕΚ - Η ΑΕΚ οφείλει να βρει απαντήσεις για την πρόκριση. Με τη βοήθεια του κόσμου της θα φτάσει σε αυτό που θέλει στο τέλος

2ο Ημίχρονο Γκολ: Over 1.5 - Συνήθως στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ φουλάρει για γκολ

Να σκοράρει: Στίβερν Τσούμπερ - Σε πολύ καλή φόρμα ο Ελβετός ο οποίος δεν αποκλείειται να βρει γκολ σε ακόμη ένα ευρωπαϊκό ματς

Κάρτες Αντβέρπ: Over 2.5

Απόδοση Bet Builder: 13:00