Serie A (Δευτέρας): Παράδοση στα αμφίσκορα για Κάλιαρι και Ίντερ, εντυπωσίασε η Σαλερνιτάνα!

Serie A (Δευτερας): Παραδοση στα αμφισκορα για Καλιαρι και Ίντερ, εντυπωσιασε η Σαλερνιτανα!

Γεωργόπουλος Ιωάννης

Επικίνδυνη έξοδος για την Ίντερ στη Σαρδηνία απέναντι στην Κάλιαρι, όπου την τελευταία δεκαετία έχουν σημειωθεί 8 G/G σε ισάριθμα ματς. Καλή εικόνα για την Σαλερνιτάτα στην πρεμιέρα σε αντίθεση με την Ουντινέζε.

Salernitana vs Udinese 2-3 γκολ
Κέρδισε τις εντυπώσεις στην πρεμιέρα η Σαλερνιτάνα του Πάουλο Σόουζα απέναντι στη Ρόμα (2-2) σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία ανάμεσα σε Μπελότι και Κάντρεβα. Η Σαλερινάτα βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως ο αγέραστος 36χρονος Κάντρεβα με δύο πανέμορφα γκολ στο 36' και το 49' γύρισε τούμπα το ματς. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, έψαξαν την ισοφάριση και τελικά τη βρήκαν στο 82΄, όταν ο Μπελότι σκόραρε ξανά.Κατώτερη των προσδοκιών στην πρεμιέρα η Ουντινέζε που γνώρισε την ήττα στο «Φρίουλι» με 3-0. O Φεντερικό Κιέζα σκόραρε στο 2ο μόλις λεπτό του αγώνα, με τον Βλάχοβιτς να κάνει το 2-0 στο 20 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 3-0 ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Αντριέν Ραμπιό.

Cagliari vs Inter G/G
Ισόπαλη δίχως σκορ αναδείχθηκε η Κάλιαρι στην πρεμιέρα κόντρα στην Τορίνο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και ήταν η ομάδα που απείλησε με πιο αποτελεσματικό τρόπο την αντίπαλη εστία. Από την άλλη η Κάλιαρι αμύνθηκε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 2ο μισό πήρε χώρο στο γήπεδο και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις για γκολ δίχως οι προσπάθειες της να τελεσφορήσουν.

Η Ίντερ επικράτησε με 2-0 της Μόντσα του Γιώργου Κυριακόπουλου χάρη σε δύο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες, στην πρεμιέρα της Serie A. Ο Αργεντινός επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 8' με κοντινό πλασέ απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου. Οι «Νερατζούρι» ήταν ανώτεροι, έχασαν ευκαιρίες και η είσοδος του Μάρκο Αρναούτοβιτς οδήγησε και στο δεύτερο γκολ, αφού το σουτ του Αυστριακού έστειλε στα δίχτυα με προβολή ξανά ο Μαρτίνες.