Ligue 1 (Κυριακής): Μπορεί το «διπλό» η Λιλ, παραπαίει η Λιόν!

Ligue 1 (Κυριακης): Μπορει το «διπλο» η Λιλ, παραπαιει η Λιον!

Πιο ποιοτική η Λιλ είναι σε θέση να φύγει νικηφόρα από την έδρα της Λιοριάν, απογοητευτικό ξεκίνημα για την Λιόν που αναμένεται να έχει δύσκολο έργο απέναντι στη Νις. Πειστική στα πρώτα ματς η Ρεν!

Rennes vs Le Havre 1

Η ποιοτική Ρεν υποχρέωσε την Λανς σε νέα γκέλα (1-1) στη 2η αγωνιστική της Ligue 1 και παρέμεινε αήττητη. Η δεύτερη της περασμένης περιόδου, Λανς, έπειτα από την ήττα της πρεμιέρας από την Μπρεστ (3-2), αρκέστηκε στον πρώτο της βαθμό υποδεχόμενη την Ρεν (1-1). Οι «κοκκινοκίτρινοι» είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά και πολύ άγχος στην τελική πάσα και προσπάθεια με τη Ρεν να είναι καλά διαβασμένη.

Η Μπρεστ στην επιστροφή της στα σαλόνια της Ligue 1 ξεκίνησε με σπουδαία νίκη στην έδρα της απέναντι στην εξαιρετική την περσινή σεζόν Λανς (3-2), και στην πρώτη αποστολή μακριά από την έδρα της κατόρθωσε να φύγει με «διπλό» απέναντι στη Χάβρη έφερε δεύτερο σερί Over δίχως να νικήσει. Ο Ντελ Καστίγιο μετά από δύο γκολ που πέτυχε στην πρεμιέρα, πρόσθεσε άλλο ένα δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 28ο λεπτό (0-1). Ο 30χρονος Ρώσος Κουζάϊεφ ισοφάρισε για τη Χάβρη με το παρθενικό του γκολ στη Γαλλία βάζοντας το πρώτο γκολ του συλλόγου μπροστά στον κόσμο του (1-1, 52ο λεπτό), όμως τέσσερα λεπτά αργότερα η Μπρεστ ξαναπήρε προβάδισμα με τον Λιλιάν Μπρασιέ να σκοράρει στο 56ο λεπτό (1-2) και έφτασε τους έξι βαθμούς.

Strasbourg vs Toulouse Under 2.5 goals

«Φωτιές» βγάζει στην επίθεση η Μονακό στο ξεκίνημα της Ligue 1. Μετά το 4-2 της πρεμιέρας στην έδρα της Κλερμόν, η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε «πάρτι» στο «Λουι ΙΙ» με την Στρασμπούρ και με το εμφατικό 3-0 έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ επέστρεψε στις υποχρεώσεις της Παρί, σκόραρε, όμως δεν ήταν αρκετός. Οι πρωταθλητές Γαλλίας αναδείχθηκαν ισόπαλη και στη 2η αγωνιστική της Ligue 1, αυτήν τη φορά με 1-1 στην έδρα της Τουλούζ, στη μετά-Νεϊμάρ εποχή. Η Παρί είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, όμως σε μία φάση στο 85ο λεπτό, ο Ασράφ Χακιμί πάτησε στην περιοχή τον συμπατριώτη του, Ζακαριά Αμπουκλάλ κι ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Μαροκινός επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση κι έγραψε το 1-1.

Lorient vs Lille 2
Η Λοριάν στάθηκε τυχερή στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Νις αποσπώντας ισοπαλία. Η Νις έχασε πληθώρα ευκαιριών και μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ, με την Λοριάν να απαντά στο 77’ όταν ο Γιουσούφ έχασε τη μπάλα έξω από την περιοχή από τον Κρουπί, ο οποίος σέρβιρε στον Ντουκουρέ που πλάσαρε τον Μπούλκα για το 1-1. Δεύτερη ισοπαλία σε ισάριθμα ματς για τη Λοριάν.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Ναντ, η Λιλ (1-1-0) είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έψαξε με όλους τους τρόπους το γκολ, αλλά τα”καναρίνια” ήταν καλά οργανωμένα στην άμυνα και απειλήθηκαν ελάχιστα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ουσιαστικά μία φορά με το φαόυλ του Μολέ στο 19ο λεπτό που έδιωξε δύσκολα ο Σεβαλιέ, ενώ η Λιλ είχε επίσης ένα καλό φαόυλ του Ζεγκρόβα που βγήκε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ντεσάν στο 34΄ και τη μεγάλη ευκαιρία του 43ου λεπτού, όταν ο Τζόναθαν Ντέιβιντ επιχείρησε το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ντεσάν.Στην επανάληψη η Λιλ κατάφερε να πάρει τη νίκη με δύο γκολ στο 66ο λεπτό από τον Ντέιβιντ και από τον Ουνάς στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Nice vs Lyon 1
Η Νις αν και καλύτερη έμεινε στο 1-1 στο «Λα Μοστουάρ» κόντρα στην Λοριάν, για την 2η αγωνιστική της Ligue 1. Η Νις είχε 21 τελικές, 8 από αυτές στον στόχο, προηγήθηκε στο 64’, έχασε ευκαιρίες και στο τέλος τιμωρήθηκε από το νόμο του ποδοσφαίρου.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σωρεία ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ κατάφεραν να προηγηθούν στο 64’ όταν μετά από σέντρα του Ατάλ, ο Εμβογκό έκανε άσχημη έξοδο και από κοντά ο Γκεσάν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεύτερη σερί ήττα με συντριβή από τη Μονπελιέ για τη Λιόν. Η Μονπελιέ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 20' με τον Νορντίν, με τον Αλ-Τάαμαρι να κάνει το 0-2 στο 39', σκορ με το οποίο οι δύο ομάδας πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη ο Αλ-Τάαμαρι έκανε στο 66' το 0-3 με τη Λιόν να μειώνει τρία λεπτά αργότερα σε 1-3 με τον Λακαζέτ, με τον ίδιο παίκτη να δέχεται κόκκινη κάρτα στο 80'. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 89' ο Άνταμς.