Serie A Κυριακής: Ευκαιρία για «ρεφάρισμα» η Λάτσιο, με άγνοια κινδύνου η Λέτσε!

Serie A Κυριακης: Ευκαιρια για «ρεφαρισμα» η Λατσιο, με αγνοια κινδυνου η Λετσε!

Γεωργόπουλος Ιωάννης

«Καταιγιστική» ήταν στην πρεμιέρα η Φιορεντίνα, όμως η Λέτσε έχει άγνοια κινδύνου κάτι που απέδειξε απέναντι στη Λάτσιο. Καλή εικόνα για την Γιουβέντους που έχει επικεντρωθεί στη Serie A, Λάτσιο και Νάπολι είναι σε θέση να εκμεταλλευτούν την έδρα τους.

Fiorentina vs Lecce G/G

Εκπληκτικό ξεκίνημα με το εκτός έδρας 4-1 επί της Τζένοα για την Φιορεντίνα. Στο πρώτο ημίωρο το σκορ ήταν ήδη 0-3, ενώ σκόραραν τέσσερις διαφορετικοί ποδοσφαιριστές.Aκολούθησε ήττα στο πρώτο παιχνίδι για τα play-off του Conference League από την Ραπίντ στη Βιέννη (1-0). Τραυματίες οι μεσοεπιθετικοί Μπαράκ, Καστροβίλι, αλλά και ο «φευγάτος» χαφ Άμραμπατ. Κανονικά ο στόπερ Μίνα και ο εξτρέμ Ικονέ.

Η Λάτσιο προηγήθηκε στο 26ο λεπτό στο "Βία ντελ Μάρε" με τον Ιμόμπιλε, όμως η Λέτσε έκανε απίστευτη ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο, για να πάρει μία τεράστια νίκη στην πρεμιέρα της φετινής Serie A. Στο 85’ ο Αλμκβιστ ισοφάρισε σε 1-1. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 87’ ο Ντι Φρανσέσκο.

Juventus vs Bologna 1
Χωρίς προβλήματα πέρασε από το Φρίουλι η Γιουβέντους που νίκησε 3-0 την Ουντινέζε. Όλα τα γκολ της “βέκια σινιόρα” στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τους Κιέζα (2΄), Βλάχοβιτς (στο 20΄με πέναλτι) και Ραμπιό (45΄+3΄).

Mε το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Serie A η Μπολόνια, καθώς ηττήθηκε με 2-0 την Μίλαν στο «Ρενάτο Νταλ’Αρα». Οι «ροσονέρι» με δύο γρήγορα γκολ από τους Ζιρού (11′) και Πούλισιτς (21′) έφεραν το ματς στα μέτρα τους και πήραν τη νίκη, διατηρώντας το αήττητο απέναντι στους «ροσομπλού» για 16ο συνεχόμενο ματς ανεξαρτήτως έδρας (0-3-13). Από τον Ιανουάριο του 2016 και το 1-0 στο Μιλάνο έχει να νικήσει τη Μίλαν η Μπολόνια, η οποία δέχτηκε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και δεν μπόρεσε ν΄ αντιδράσει στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Lazio vs Genoa 1
Η δεύτερη της περσινής Serie A, Λάτσιο ξεκίνησε με «γκέλα». Η Λάτσιο προηγήθηκε στο πρώτο μέρος της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Λέτσε, όμως οι μαχητικοί γηπεδούχοι με δυο γκολ στα τελευταία λεπτά του ματς γύρισαν το σκορ και πήραν τη νίκη με 2-1.

Στο 26' ο Λουίς Αλμπέρτο έβγαλε μια έξυπνη πάσα, ο Ιμόμπιλε με προβολή πρόλαβε στην έξοδο τον τερματοφύλακα και έκανε το 1-0. Οι Λατσιάλι έδειχναν να ελέγχουν το ματς, όμως στο 85' ο Γκάλο γύρισε την μπάλα και ο Άλμκβιστ με εντυπωσιακό βολέ ισοφάρισε. Δύο λεπτά αργότερα, στο 87', η μπάλα από κόντρες έφτασε στον Ντι Φρανσέσκο, ο οποίος με ξαφνικό σουτ αιφνιδίασε τον Πρόβεντελ και πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς.

Λίγα πράγματα για την Τζένοα στην πρεμιέρα απέναντι στη Φιορεντίνα. Στο 6΄ η ομάδα της Γένοβας έχανε ήδη με 2-0. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι “βιόλα” πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με το Νίκολας Γκονζάλες να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά. Ο Μποναβεντούρα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του σκοράροντας για το 4:0, όμως στο 58ο λεπτό, η Τζένοα απλά μείωσε σε 4-1 με τον Μπιράσκι.

Napoli vs Sassuolo 1 & Over 2.5 goals

Ο Βίκτορ Όσιμεν πήρε τη σκυτάλη από την περσινή σεζόν και συνεχίζει στο ίδιο επίπεδο. Με δύο γκολ του, ο πρώτος σκόρερ της προηγούμενης σεζόν οδήγησε την πρωταθλήτρια Νάπολι σε νίκη 3-1 στην έδρα της Φροζινόνε, για την 1η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι στο 7ο λεπτό με τον Αμπντού Χαρουί και γιόρτασαν με αυτόν τον τρόπο την επιστροφή τους στα "μεγάλα σαλόνια". Η διαφορά επιπέδου ήταν εμφανής όμως και σε μία αντεπίθεση στο 24' ο Ματέο Πολιτάνο έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Όσιμεν, ο οποίος ανέτρεψε τα δεδομένα πριν ολοκληρωθεί το 1ο μέρος και στο 79' σημείωσε το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα, κλειδώνοντας τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο λύγισε η Σασουόλο στο ματς με την Αταλάντα γνωρίζοντας την ήττα με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 83' ο Τσαρλς Ντε Κετελάρ που σκόραρε στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Ζιάν Πιέρο Γκασπερίνι. Το 2-0 έκανε ο Ναντίρ Ζορντέα στο 93' που βρήκε δίχτυα απέναντι στην πρώην ομάδα του.