Serie A Σαββάτου: Με σύμμαχο την παράδοση η Αταλάντα, πολλά Over στο «Μπεντεγκόντι»!

Serie A Σαββατου: Με συμμαχο την παραδοση η Αταλαντα, πολλα Over στο «Μπεντεγκοντι»!

Γεωργόπουλος Ιωάννης

Εκπληκτική προϊστορία για την Αταλάντα κόντρα στη Φροζινόνε, αφού από το 2010 όχι μόνο δεν χάνει αλλά ούτε δέχεται γκολ. Πολλά γκολ παραδοσιακά στο «Μπεντεγκόντι» μεταξύ Βερόνα και Ρόμα. Στο γκολ κρίνονται τα ματς της Μίλαν κόντρα στην Τορίνο.

Frosinone vs Atalanta 2
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τις η Νάπολι, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-1 της Φροζινόνε. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο το παιχνίδι, καθώς πήραν το προβάδισμα μόλις  στο 7ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αμπντού Χαρούλ. Η Νάπολι πίεσε καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ματέο Πολιτάνο στο 24ο λεπτό.  Λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι «παρτενοπέι» πήραν προβάδισμα στο ματς, χάρη στο του Βίκτορ Οσιμέν. Κάπως έτσι πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε και πάκι ο  Οσιμέν στο  79ο λεπτό.

Η Αταλάντα πήρε κατέκτησε σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Σασουόλο. Οι «μπεργκαμάσκι» δυσκολεύτηκαν πολύ και κόντεψαν να ξεκινήσουν τη σεζόν με στραβοπάτημα, ωστόσο ο Σαρλ Ντε Κετελάρε στο 83' ξεκλείδωσε τη νίκη, με τον Ναντίρ Ζορτέα να την «σφραγίζει» στο 90+3' (0-2). Οι φιλοξενούμενοι έχουνπάρει τον αέρα της Φροζινόνε. Από το 2010 όχι μόνο είναι αήττητοι ανεξαρτήτου έδρας, αλλά δεν έχουν δεχθεί ούτε ένα γκολ.

Monza vs Empoli Under
Πολλά άλλαξαν στη φετινή Ίντερ, όμως όχι και η επιθετική δεινότητα του Λαουτάρο Μαρτίνες, που με δύο δικά του γκολ της έδωσε τη νίκη 2-0 επί της Μόντσα στην πρεμιέρα της Serie A. Ο Αργεντινός επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 8' με κοντινό πλασέ απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου, που αγωνίστηκε ως αριστερό φουλ μπακ στο 3-5-2 του Ραφαέλε Παλαντίνο, μέχρι να αντικατασταθεί στο 86'.

H Έμπολι στην εντός έδρας αναμέτρηση στην πρεμιέρα με τη Βερόνα ηττήθηκε με 1-0.  Το μόνο που κατάφερε ουσιαστικά ήταν η τελική του Τομάσο Μπαλντάντσι στο 84ο λεπτό, όπου πέρασε δύο αμυντικούς της Βερόνα, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καπρίτε.

Verona vs Roma Over
H Βερόνα πανηγύρισε μεγάλο διπλό επί της Έμπολι. Χάρη στο τέρμα του Φεντερίκο Μπονατσόλι (75ο λεπτό) οι φιλοξενούμενοι πήραν τους τρεις βαθμούς. Γκέλα με το «καλησπέρα» για τη Ρόμα! Οι «τζαλορόσι» έμειναν στο 2-2 εντός έδρας κόντρα στη Σαλερνιτάνα στην πρώτη αγωνιστική της Serie A. Μάλιστα, θα πρέπει να αισθάνονται και... ανακουφισμένοι, αφού μέχρι τα τελευταία λεπτά βρίσκονταν και πίσω στο σκορ!

Η Ρόμα προηγήθηκε με γκολάρα του Μπελότι στο 17', με τον Ιταλό να κοντρολάρει εντυπωσιακά την μπάλα με το γόνατο και να νικά τον Οτσόα για το 1-0. Παρόλα αυτά, η αντίδραση της Σαλερνιτάνα ήταν καταιγιστική. Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα ισοφάρισε στο 36' με τον Αντόνιο Καντρέβα, ενώ ο ίδιος στο 49' «σίγησε» ακόμη περισσότερο το Ολίμπικο, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.Από εκεί και πέρα, η Σαλερνιτάνα κλείστηκε πίσω και προσπάθησε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Για μεγάλο χρονικό διάστημα τα κατάφερε, όμως τελικά ο Μπελότι με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 82' μετά από ασίστ του Παρέδες, έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό για τη Ρόμα! Πολλά Over τα τελευταία χρόνια στο «Μπεντεγκόντι» ανάμεσα στις δύο ομάδες!

Milan vs Torino 2-3 γκολ
Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τη σεζόν στο ιταλικό πρωτάθλημα η Μίλαν, η οποία νίκησε 2-0 την Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκε δυνατά στον αγώνα κι έβαλε νωρίς τις βάσεις για να φύγει με το «τρίποντο». Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ ο Πούλισικ έκανε το 2-0 για τους «ροσονέρι». Ο Αμερικανός μεσοεπιθετικός συνδύασε με τέρμα το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μίλαν. Μετά τα γρήγορα γκολ των φιλοξενούμενων, η Μπολόνια πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και πίεσε για να βρει ένα γκολ που θα την έβαζε και πάλι σε θέση να διεκδικήσει κάτι. Η άμυνα των Μιλανέζων κι ο Μενιάν, όμως, άντεξαν στην πίεση. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, οι γηπεδούχοι με τον Εντόι στο 60’ κι η Μίλαν με τον Λεάο στο 90ο λεπτό.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Τορίνο με την Κάλιαρι. Οι δύο ομάδες έμειναν στο «λευκό» 0-0 στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών τους στη φετινή Serie A και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Η «Γκρανάτα» είχε ευκαιρίες για να σκοράρει όμως έμεινε στο μηδέν.