Γερμανία Παρασκευής: Για την πρώτη νίκη η Λειψία, πίεση στη Σάλκε!

Γερμανια Παρασκευης: Για την πρωτη νικη η Λειψια, πιεση στη Σαλκε!

Γεωργόπουλος Ιωάννης

Με την αναμέτρηση της Λειψίας με την Στουτγκάρδη ανοίγει η αυλαία της Bundesliga, δύο μάτς για την «Τσβάιτε Λίγκα» με την Σάλκε να μην θέλει να χάσει και άλλο έδαφος με το «καλημέρα». Σκοράρουν Πάντερμπορν και Καϊζερσλάουτερν.

Leipzig vs Stuttgart 1 & Οver 1.5
Η Λειψία αν και προερχόταν από κεκτημένη ταχύτητα μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ με το εντυπωσιακό 3-0 επί της Μπάγερν Μονάχου, εντούτοις δεν κατάφερε να δικαιώσει τις προσδοκίες που υπήρχαν στην πρεμιέρα με την Μπάγερ Λεβερκούζεν γνωρίζοντας την ήττα με 3-2.Με γκολ των Φρίμπογκ και Τα μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος, η Λεβερκούζεν πήρε προβάδισμα νίκης κόντρα στη Λειψία, η οποία μείωσε με τον Όλμο πριν το ημίχρονο, αλλά ο Βιρτς “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας του με φοβερό πλασέ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ με τον Οπέντα.
Από την άλλη πλευρά, μεγάλη νίκη για τη Στουτγκάρδη με 5-0 επί της Μπόχουμ, χωρίς τον Ντίνο Μαυροπάνο στη σύνθεσή της, αφού ο Έλληνας αμυντικός συμφώνησε να συνεχίσει την καριέρα του στην Γουέστ Χαμ.

Schalke vs Holstein Kiel 1
Η Άιντραχτ Μπραουνσβάιγκ φιλοξένησε τη Σάλκε λίγες μέρες μετά τη μεταξύ τους μονομαχία για το Κύπελλο στο οποίο η Σάλκε είχε επικρατήσει με 3-1. Στο ματς αυτό όμως πήρε την άτυπη ρεβάνς επικρατώντας με σκορ 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Κάουφμαν στο 21΄. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Μπράουνσβάιγκ ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλο γκολ. Στο δεύτερ ημίχρονο το ματς άνοιξε, ο Ράις έκανε τρεις αλλαγές και βελετίωσε την ομάδα του η οποία στο ματς είχε δύο γκολ τα οποία όμως ορθώς ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Στο 68′ ο Ογουέγιαν είχε δοκάρι με φάουλ, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στις οποίες αναδείχθηκαν πρωταγωνιστές οι δύο τερματοφύλακες και η αστοχία. Έτσι η Σάλκε γνώρισε την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα και η Μπράουνσβαιγκ έκανε σεφτέ.

Η Χόλσταϊν Κίελ ξεκίνησε στη φετινή σεζόν με δύο σερί νίκες κόντρα σε Μπραουνσβάιγκ (0-1) και Γκρόιτερ Φιρτ (2-1), όμως προσγειώθηκε ανώμαλα στην αναμέτρηση με το Μαγδεμβούργο όπου ηττήθηκε με 4-2. Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Μάρσελ Ραπ μέχρι το 32΄ έχανε 2-0, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει για να δεχθεί μετά το 68' άλλα δύο τέρματα!

Paderborn vs Kaiserslautern Over 2.5
Η Πάντερμπορν μετά την συντριβή με 5-0 στην πρεμιέρα από την Γκρόιτερ Φιρτ και την ισοπαλία (1-1) κόντρα στην Όσναμπρικ, έσπασε το «ρόδι» και μάλιστα εκτός έδρας με αντίπαλο την Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη (1-2). Ο Κόντερ στο 59΄ χάρισε τη νίκη στην Πάντερμπορν. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, η Καϊζερσλάουτερν επικράτησε 3-2 της Έλβεσμπεργκ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga 2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με πέναλτι του Κέβιν Κράους, ωστόσο η νεοφώτιστη Έλβερσμπεργκ βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 47′ με τον Φάιλ και έκανε την ανατροπή με τον Σεμίχ Σαχίν στο 62′. Η Καϊζερσλάουτερν ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ράγκναρ Άτσε στο 68ο λεπτό και έκανε το 3-2 στο 79′ με σουτ του Τσίμερ, ενώ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Γιούλιαν Κραλ έκανε την επέμβαση του αγώνα και η ομάδα του κατέκτησε τους βαθμούς της νίκης.