ΑΕΚ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Με δύναμη την έδρα της η Ένωση για την πρόκριση

ΑΕΚ - Ντιναμο Ζαγκρεμπ: Με δυναμη την εδρα της η Ένωση για την προκριση

Κώστας Τόπας

Η ΑΕΚ υποδέχεται τη Ντιναμό Ζάγρεμπ με στόχο τη νίκη και την εξασφάλιση του εισιτηρίου για τα Play Offs του Champions League. Το Freetips247.com προτείνει μονό αποδεκτό και Bet Builder σε απόδοση 4.50 και 18.50 αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ άλωσε το Μάκσιμιρ και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα playoffs του Champions League. Η Ένωση επικράτησε 2-1 της Ντίναμο Ζάγκρεμπ κάνοντας την ανατροπή μετά από ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος.

Ο Μπούλατ άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Στίβεν Τσούμπερ, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος στον αγωνιστικό χώρο, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 59'. Ο Γαλανόπουλος στο 90' έφερε τούμπα το παιχνίδι και αφιέρωσε το γκολ στην μνήμη του Μιχάλη υψώνοντας το μαύρο περιβραχιόνιο.

«Αρχικά στο πρώτο ημίχρονο οι γραμμές μας βρίσκονταν μακριά από τα μαρκαρίσματα του αντιπάλου. Η Ντινάμο είναι μία ομάδα μπορεί να σου κάνει ζημιά αν της αφήσεις χώρους. Για εμάς ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι. Η Ντινάμο μπήκε καλύτερα. Στο δεύτερο ημίχρονο αποφασίσαμε να ρισκάρουμε, γνωρίζοντας ότι η Ντινάμο μπορεί να σκοράρει πολλά γκολ στην έδρα της. Θεωρώ πως ήταν ισοδύναμο παιχνίδι. Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα και στο τέλος τα καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη», τόνισε χαρακτηριστικά μετά το τέλος του αγώνα ο Ματίας Αλμέιδα.

Ο Αργεντινός τεχνικός της Ένωσης έκανε γνωστούς τους εκλεκτούς του για τον αυριανό (21:45) επαναληπτικό αγώνα απέναντι στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ, στον οποίο θέλει να σφραγίσει την πρόκριση. Στην αποστολή βρίσκεται κανονικά και ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, ο οποίος ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και τέθηκε στην διάθεση του «Πελάδο».

Η αποστολή της ΑΕΚ για τη ρεβάνς με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ: Στάνκοβιτς, Αθανασιάδης, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Ρότα, Βίντα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία, Φαν Βέερτ, Τσούμπερ, Αραούχο, Ελίασον, Μαχαίρας, Πισάρο.

Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στην OPAP Arena απόψε (19/8, 21:45). Σε περίπτωση πρόκρισης, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Άντβερπ στα playoffs του Champions League. Στο απευκταίο σενάριο αποκλεισμού, τότε περιμένει η Σπάρτα Πράγας στα playoffs του Europa League.

Οι στοιχηματικές εταιρείες δίνουν την ΑΕΚ τον πρώτο λόγο για τη νίκη στο πρώτο ματς. Συγκεκριμένα, ο άσος προσφέρεται στο 1.91, το Χ στο 3.70 και το 2 στο 3.90. Με δύναμη την έδρα της η Ένωση θα μπει δυνατά από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα και θα επιδιώξει να επιβάλει τον ρυθμό της ώστε να βρει γκολ και να πάρει προβάδισμα. Λιβάι Γκαρσία και Πινέδα είναι οι κινητήριοι μοχλοί στην επίθεση της Ένωσης και θα επιλέξουμε τους δύο συγκεκριμένους να σκοράρουν. Τέλος, το σκορ ενδέχεται να ξεφύγει μιας και στην «OPAP Arena», η ΑΕΚ φροντίζει να βάζει περισσότερα από 2.5 τέρματα.