Champions League: Σκοράρουν Καραμπάγκ και Ράκοβ, περνούν Μόλντε και Γαλατά!

Champions League: Σκοραρουν Καραμπαγκ και Ρακοβ, περνουν Μολντε και Γαλατα!

Το Freetips247 ξεχώρισε έξι ματς από τις αποψινές ρεβάνς για τον Β΄ Προκριματικό Γύρο του Champions League. Ιδού δύο τριάδες με σημεία και γκολ!

Astana vs Dinamo Zagreb G/G
Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ ήταν κυρίαρχος κόντρα στην Αστάνα και έφτασε σε ένα εντυπωσιακό 4-0 με τρία γκολ από το πρώτο μέρος, για να αποκτήσει τεράστιο αβαντάζ πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League όπου περιμένει η ΑΕΚ.
Σενάρια περί πρόωρης αποχώρησης του γκολκίπερ Λιβάκοβιτς, του σέντερ μπακ Σούταλο, αλλά και του μεσοεπιθετικού Ιβάνουσετς.

Qarabag vs Rakow G/G
Οριακό προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο πήρε η Ράκοβ μετά τη νίκη της επί της Καραμπάγκ με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι. Η ομάδα των Σβάρνα-Παπανικολάου που έπαιξαν σε όλο το ματς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0, αλλά εν συνεχεία δέχτηκε δύο τέρματα σε διάστημα τριών λεπτών. Εν τέλει πίεσε και στο τέλος δικαιώθηκε καθώς με γκολ στο 90' έφτασε στο τελικό 3-2 και στη νίκη πους τους χρίζει φαβορί για να βρεθούν στην επόμενη φάση.

Molde vs Helsinki 1 & Over 1.5
Η Ελσίνκι έκανε το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό της διοργάνωσης, επικρατώντας εντός έδρας 1-0 της Νορβηγικής, Μόλντε. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Κέσκινεν στο 25ο λεπτό, με τους Φινλανδούς να διατηρούν το αποτέλεσμα, παρά την πίεση που άσκησαν στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι. Η Μόλντε δεν έχει να φοβηθεί κάτι από τους Φινλανδούς και είναι βέβαιο πως θα κάνει το παν για να ανατρέψει το εις βάρος αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Hacken vs Klaksvik 1 & Over 1.5
Η Χάκεν έφτασε πολλές φορές στην... πηγή χωρίς να πιει νερό με την Κλάσβικ να γλιτώνει τα χειρότερα (0-0). Επεισοδιακό το πρώτο ημίχρονο για τους Σουηδούς. Όσες φορές και αν βρήκε η μπάλα τα δίχτυα τα γκολ ακυρώνονταν το ένα μετά το άλλο. Ο Τριπτσέφσκι τόσο στο 15’ όσο και στο 23’ κατάφερε να σκοράρει αλλά είδε τον επόπτη να ακυρώνει ως οφσάιντ και τις δύο προσπάθειες του. Η ομάδα του Χόσετ, παρά τις απειλές, έμενε για ένα ακόμη ματς όρθια συνεχίζοντας να ονειρεύεται. Ο Κρόνμπεργκ έφτασε κοντά στο γκολ για τους γηπεδούχους όμως η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι στο 73’.

Copenhagen vs Breidablik Over 2.5
Σημαντικό βήμα για πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League έκανε η Κοπεγχάγη επικρατώντας με 2-0 στην Ισλανδία της Μπρέινταμπλικ. Δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Κοπεγχάγη «καθάρισε» τη δουλειά στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ για τους Δανούς άνοιξε μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Λάρσον, με τον Σουηδό επιθετικό να είναι εκείνος που στο 32' «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Φαλκ για το τελικό σκορ.

Galatasaray vs Zalgiris Vilnius 1 & Over 2.5
Θύμα έκπληξηςέπεσε η Γαλατάσαραϊ, μένοντας τελικώς στο εκτός έδρας 2-2 απέναντι στη μαχητική Ζαλγκίρις. Η τουρκική ομάδα, η οποία έχει ενισχυθεί σημαντικά στο μεταγραφικό παζάρι έμεινε πίσω στο σκορ στο 48', όταν μετά από τραγικό λάθος της άμυνας, ο Ογιεγούσι έκανε το 1-0 για τους Λιθουανούς. Στη συνέχεια, η Γαλατά ανέβασε την απόδοσή της, φτάνοντας στο γκολ της ισοφάρισης στο 75΄ με κεφαλιά του Μπαρντακτσί έπειτα από σέντρα του Μέρτενς. Μάλιστα, οι Τούρκοι, για τους οποίους έμεινε εκτός λίστας ο πρώην φορ του Ολυμπιακού, Σεντρίκ Μπακαμπού έφεραν τούμπα το ματς, τρία λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή του Ντερβίσογλου. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, και με τον Καζλάουσκας, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τον πανηγυρισμό του, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.