Ημιτελικά Gold Cup: ΗΠΑ και Μεξικό βάζουν πλώρη για τον τελικό!

Ημιτελικα Gold Cup: ΗΠΑ και Μεξικο βαζουν πλωρη για τον τελικο!

ΗΠΑ και Μεξικό φαντάζουν ως τα δύο μεγάλα φαβορί για να συνθέσουν το ζευγάρι του τελικού του Gold Cup, με τον Παναμά και την Τζαμάικα να προσφέρονται σε τιμές απόλυτων αουτσάιντερ.

ΗΠΑ - Παναμάς

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν με δραματικό τρόπο στα πέναλτι την πρόκριση απέναντι στον Καναδά. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με 1-1, με τον Μπράντον Βάσκες να ανοίγει το σκορ στο 88’ για τους οικοδεσπότες, αλλά τον Στίβεν Βιτόρια να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 93’.

Ο Καναδάς άγγιξε την έκπληξη όταν προηγήθηκε στο 109’ με τον Τζέικομπ Σάφελμπεργκ, ωστόσο το αυτογκόλ του Σκοτ Κένεντι στο 114’ έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί ο Ματ Τέρνερ απέκρουσε τα δύο πρώτα πέναλτι του Καναδά, από Βιτόρια και Φρέιζερ, ενώ ο Μπριμ σημάδεψε το δοκάρι, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με 3-2 οι ΗΠΑ, που απέτυχαν μόνο στο πρώτο πέναλτι με τον Βάσκες. Ο Παναμάς με την σειρά του χάρη σε χατ-τρικ του Ίσμαελ Ντίας μέσα σε 9 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο υπερίσχυε με 4-0 του Κατάρ.

MATCH RESULT
1
AΠΟΔΟΣΗ:1.58

Σούπερ Ευρωπαϊκή Προσφορά* εντελώς δωρεάν* Χωρίς Κατάθεση σε περιμένει με τον κωδικό PSCOMBO!

Τζαμάικα - Μεξικό

Η Τζαμάικα πήρε εύκολα την πρόκριση για τα προημιτελικά. Έφερε ισοπαλία 1-1 στην πρεμιέρα με τις ΗΠΑ σε ένα ματς που μπορούσε να «καθαρίσει» πριν δεχθεί στο τέλος το γκολ. Στη συνέχεια πέτυχε δύο άνετες νίκες κόντρα σε Τρινιντάντ & Τομπάκο με 4-1 και Σεντ Κιτς και Νέβις με 6-0., ενώ απέκλεισε στα προημιτελικά την την Γουατεμάλα με γκολ του Αμάρι Μπελ στο 51’.

Στα ημιτελικά του Gold Cup προκρίθηκε και το Μεξικό, καθώς νίκησε 2-0 την Κόστα Ρίκα. Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Ορμπελίν Πινέδα ήταν βασικός και κομβικός, καθώς ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 51′, ανοίγοντας το σκορ και τον δρόμο για την πρόκριση. Ο άσος της ΑΕΚ έγινε αλλαγή στο 84′, έχοντας πολύ καλή απόδοση, παίζοντας στο αριστερό φτερό της επίθεσης. Στο 86′ ο Σάντσες πέτυχε το 2-0 για το Μεξικό, που ήταν καλύτερο στο παιχνίδι και δίκαια πέρασε στην επόμενη φάση.